İçeriğe atla

Bavyeralı Theodo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dük Theodo'nun Salzburglu Rupert tarafından vaftiz edilmesi, St Peter's Abbey, Salzburg

Theodo (625 civarı – 11 Aralık c. 716) ayrıca V. Theodo veya II. Theodo olarak da bilinir, 670'ten veya 680'den ölümüne kadar Bavyera Dükalığı'nın düklüğünü yapmıştır. Theodo ile birlikte gerçek Bavyera Tarihi başlamaktadır. Düklüğünü içten ve dıştan güçlendirdi. Freisingli Arbeo'ya göre sınırlarını aşan bir güce ve şana sahip bir prenstir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodo'nun soyu tam olarak nereye dayanıyor bilinmemektedir. Agilolfing Hanedanı'nın bir üyesi olduğundan, çok yüksek ihtimalle babası Bavyeralı IV. Theodo (ölüm: 680) ve annesi de Bavyeralı Fara (doğum: 600)dır. Annesi Lombardlıdır Friuli I. Gisulf'un kızıdır.

Theodo başkentini Ratisbona yaptı. Folchaid ile Avustrasya'da diplomatik ilişkiler kurmak için evlendi. Lombardların Demir Taç'ına sahip olmak isteyip birbiriyle askeri savaşa giren Lombradlı Ansprand ve Liutprand'ın meselelerine karıştı. Liutprand bundan müteşekkir olmalı ki Theodo'nun kızı Guntrude ile evlendi. Theodo ayrıca düklüğünü Avarlardan korumuştur.

Theodo Bavyera'nın dört büyük misyonerlerine başkanlık etmiştir: Aziz Rupert, Aziz Erhard, Aziz Emmeram ve muhtemelen Aziz Corbinian. Bavyera kilisesini düzenlemeye çalışan ilk kişiydi, düzenlemeyi Frank Krallığı'na daya yakın olabilmek ve dolayısıyla Papa ile yakınlaşmak için yapacaktı. Roma'ya gitmiş ilk Bavyera düküdür. Papa II. Gregory ile görüşmüştür. Birçok piskoposluk bölgesinde bulunmuştur: Regensburg, Salzburg, Freising ve Passau.

İki çocuğu Aziz Emmeram'ın ölümüyle birlikte yükselişe geçtiler. Theodo'nun kızı Uta aşık olduğu adamdan hamile kaldı. Babasının öfkesinden korkuyordu, Aziz Emmeram'a güvendi ve ona olayları anlattı, Aziz Emmeram olayı bastıracağını söyledi. Bu olaya yakın bir zamanda, Uta'nın kötü durumu bilinir oldu. Çocuğun ismini Emmeram koydu. Uta'nın kardeşi Lantpert Roma'ya gitti Emmeram ile buluştu ona "piskopos ve yoldaş" olarak seslendi. Emmeram bunlara kanmış olmalı ki Lantpert'e güvendi. Lantpert öfkeyle Emmeram'ı parçalara ayırdı. Theodo diğer azizleri Regensburg'a taşımak zorunda kaldı. Bundan sonra Lantpert ve Uta'ya dair bir bilgi yoktur.

Evlilik Meseleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rönesans tarihçileri Laislaus Sunthaym ve Johannes Aventinus'a göre Theodo, Kral I. Dagobert'in kızı Regintrud ile evlenmiştir. Ancak Verbrüderungsbuch adlı kitap hem Theodo'dan hem de eşi Folchaid'den bahsetmektedir. Theodo'nun çocukları şunlar olabilir:

  • Theodbert, Bavyera Dükü Salzburg merkezli 711/12–c.719
  • Theobald, Bavyera Dükü Regensburgcmerkezli.711/12–717/19
  • II. Tassilo, Bavyera Dükü Passau merkezli (?) 717–719
  • Grimoald, Bavyera Dükü Freising merkezli.716–724
  • Alamanyalı Gotfrid ile evlenmiş olan bir kız

Theodo aslına bakarsak dört çocuğu ile başarılı bir evlilik hayatı geçirmiştir. Çocukları yönetmini öğrenebilsin diye düklüğü 715'ten önce bazen bölmüştür. 702 gibi erken bir tarihte en büyük oğlu Theodbert o kadar yükselmiştir ki Salzburg'a 711 ve 712 yıllarında tek başına hükmetmiştir. Düklüğün bölgelere ayrıldığını veya bölgelere naiplerin yönettiğini söylemek çok zordur. Eğer öyle olsaydı Theodbert'in hükmettiği yer muhtemelen Salzburg olmayacaktı.

Theodolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı tarihçiler Dük I. Theodo'nun 680 yılları civarında tahta geçip geçmediği konusunda ayrıma düşmüşlerdir.  I. Theodo Aziz Emmerem, Uta ve Lantpert olaylarıyla ilişkili tutulur. II. Theodo Aziz Corbinian ve Rupert ile ilişkilerde bulunmuşken I. Theodo dört azizle de ilişkiler kurmuştur. Çoğu zaman I. Theodo ile II. Theodo karıştırılır.

Düklükte hüküm süren V. Theodo IV. Theodo'nun oğludur. Bu ayrım yapıldığında hem Agilolfing hanedanı daha iyi anlaşılmış olur hem de I. ve III. Theodo'nun 550'den daha önceki zamanda hüküm sürdüğü anlaşılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]