Bastakiya, Dubai

Koordinatlar: 25°15′50″K 55°18′0″D / 25.26389°K 55.30000°D / 25.26389; 55.30000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bastakiya

El Bastakiya (Arapça: البستكية) Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai'de tarihsel bir yerleşim alanıdır. El Şindega alanı ile birlikte El Bastakiya, Dubai'nin en eski yerleşim alanlarındandır. Konum olarak Dubai Koyu kıyısında olup dar sokaklarının yanı sıra rüzgâr kuleleri'nden başka Dubai'nin halen ayakta olan en eski binası olan El Fahidi Hisarı Bastakiya alanındadır. Bölge, geleneksel olarak çok uzun zamandan bu yana Fars tacirlerini bulundurmaktadır. Bölgenin demografik yapısı petrolün bulunmasıyla değişmeye başlamış olup bölge sakinlerinin Dubai'nin başka semtlerine göç etmesiyle sonuçlanmıştır.

Bastakiya'da ilk yerleşimlerin başlaması 1690'larda olmuştur. 60 konuttan ibaret semtin dar sokakları ve sokakların sarmal yapısı o günlerde oluştu. İran'dan gelen göçmen aileler Bastakiya ve Büyük Pazar (Suk el Kebir) alanına yerleşmişlerdir. Semtteki El Fahidi Hisarı 1780'lerde inşa edilmiştir.[1]

1970'lerde Bastakiya'nın yaklaşık olarak yarısı bölgenin yeniden düzenlenmesi ve Emirlik yöneticisine yeni ofis tesisi için yıkıldı. Bölgenin yıkılmadan kalan kısmı tadilat görmeden kaldı. İngiliz mimar Rayner Otter bir evi konut olarak aldıktan sonra dikkat çekici biçimde yeniledi. 1989'da Dubai Belediyesi daha önceden yıkılmadan kalan alanın da temizlenmesi için bir plan açıklayınca Rayner Otter buna karşı bir kampanya başlattı ve konuyu o yıl Emirliği ziyaret eden İngiltere Prensi Prens Charles'a yazdı. Mimariye ve eski binalara ilgisiyle bilinen Charles Dubai'ye geldiğinde Bastakiya'yı ziyaret etmek istediğini açıkladı. Burada Otter ile görüştü ve tüm alanı gezdi. Gezi boyunca ziyaret ettikleriyle yaptığı görüşmelerde alandaki binaların korunması isteğinde olduğu anlaşıldı. Charles'ın ziyaretinden kısa bir süre sonra Bastakiya hakkındaki yıkım kararından vazgeçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DubaiFaqs". 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]