Baskerville, Batı Avustralya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 31°48′00″G 116°01′08″D / 31.8°G 116.019°D / -31.8; 116.019

Swan Wady şarap tesislerindeki fıçılar

Baskerville, Avustralya'da Perth şehrinin kuzeydoğusunda bulunan bölgedir. Perth şehrinin merkezine 31 km. uzaklıktadır. Ekonomisi başlıca bağcılığa dayalıdır. "Swan Wady" marka şarap imalathanelerinin çoğu, bu bölgededir. Bu sebeple "Swan'ın kenti" olarak da anılmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskerville ismi, burada bağcılıkla uğraşan "Baskerville Tanner"den gelmektedir. Söz konusu kişi, bölgede bağcılık ile uğraşıyordu ve yörede tanınmaktaydı. 1831 yılında, "Baskerville" ismiyle kasaba kuruldu. Daha sonra bölgedeki bağcılık tarımı çok gelişti ve "Swan River Kolonisi" adında koloni kuruldu (1835). 1880'li yıllarda iki akraba, bu sektörün daha da gelişmesi amacıyla bölgeyi satın almıştır. 1886 yılında, onların anısına bir yapı inşa edilmiştir. I. Dünya Savaşından sonra Avustralya hükümeti, bu bölgede küçük bir askeri sıhhiye merkezi kurdurmuştur. Bir müddet boyunca bu sıhhiye üssü görev yapmıştır. Sıhhiye üssü, özellikle köylülerden ve küçük çiftliklerden geçiniyordu. Bu geçici üssün kurulması ile kasabanın önemi arttı. Yatırımlarda artış gerçekleşti. Bazı askerler, bu bağlarda işçilik bile yaptı. Bunlara rağmen, 1992 yılına kadar kasabanın adı olan "Baskerville" resmi olarak kabul edilmemiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskerville'de Kuzey - Güney Hattı olan "Haddrill Yolu" 7.5 km. uzunluğundadır. Doğu - Batı hattı ise sadece 800 metre uzunluğundadır. Açık yerleşim birimlerine sahiptir ve etrafı seyrek ormanlarla kaplıdır. 2001 nüfus sayımında Baskerville dahil edilmemiştir.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskerville kasabasında birçok temel ihtiyaç ve sosyal tesisleri bulunmaktadır. Petrol istasyonu, misafirler için köşk, birkaç özel şarap imalathanesi ve birçok bağ bahçesi bulunmaktadır. Bazı tesislerde şarap, misafirlere bedavaya tadımlık olarak verilmektedir. Kasabada küçük bir konser meydanı da bulunmaktadır. Bu meydan birçok faaliyet için de kullanılmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskerville'de, özel bir turizm firmasına ait olan büyük bir turistik amaçlı tur geçmektedir. Bu turistik gezide, turistler bağ bahçelerini, şarap tesislerini gezmekte ve tadımlık şarap almaktadır. Bu turizm turunun yanı sıra, kasabaya ulaşımı sağlayan birçok kitle ulaşım aracı seferi düzenlenmektedir. Bazı ulaşım seferlerini, köyde birçok tesise sahip olan "Swan Wady" firması sağlamaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]