Basitleştirilmiş Konuşma Denemeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Basitleştirilmiş Konuşma Denemeleri
Yazar David Ives
Karakterler Milton, Swift, Kafka
İlk gösterim Ocak 1987
İlk gösterildiği yer Manhattan Punch Line Theater, New York City
Ülke ABD
Orijinal dil İngilizce
Tür Komedi

Basitleştirilmiş Konuşma Denemeleri (özgün İngilizce adı: Words, Words, Words) David Ives tarafından yazılmış kısa bir komedi oyunudur. Oyun, Dr. Rosenbaum'un "Daktilonun tuşlarına gelişigüzel dokunan üç maymun sonsuz zamanda Hamlet'i neredeyse kesin olarak yazabilir" (sonsuz maymun kuramının bir uyarlaması) biçimindeki önermesini doğrulamak amacıyla bir kafese konulan üç akıllı maymunu konu almaktadır. Maymun karakterler kendilerinin de içinde bulunduğu bu denemenin amacını öğrenmek üzere birbirleriyle söyleşmektedirler.

Oyunun tonu yapımdan yapıma farklılık göstermekle birlikte oyuncunun (ya da yönetmenin) Swift karakterini kavrayışına bağlıdır. Olay örgüsünde önemli bir rol üstlenen Swift, Dr. Rosenbaum ve onun gerçekleştirdiği deneye karşı çıkmakta, Milton ise Swift'i sistemi kullanmaya ikna etmeye çalışmaktadır. (Swift: "Rosenbaum'un öngördüğü yöntemleri insansılara uygulamak için nasıl bu denli gönüllü olabiliyorsun?") Tarafsız bir tutum takınan Kafka ise deneyi aptalca bulmakta, ancak deneyin başarılı olması durumunda mutlu olacağını belirtmektedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Milton oyundaki en gerçekçi kişidir. Neyin nasıl yapılması gerektiğini iyi bilir.
  • Swift hırslı ve ayaklanmacı bir kişiliğe sahiptir. Milton'un alaycı ve caydırıcı eleştirilerine karşılık kafesten çıkmayı hedeflemektedir.
  • Kafka düş dünyasında yaşamaktadır. Daktilosundaki bir tuşa yirmi satır boyunca basmayı sürdürmüş ve çok uzun sözcükler kullanmaktan kaçınmıştır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Basitleştirilmiş Konuşma Denemeleri ilk kez Ocak 1987'de New York City'deki Manhattan Punch Line Theater'da oynanmıştır. Oyun Aralık 1993'te Ne Demek! ve Philip Glass Buys a Loaf of Bread gibi oyunlardan oluşan All in the Timing seçkisinde de yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]