Baro

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Baro, avukatların kayıtlı olduğu kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşudur. Barolar, yasaların bir meslek kuruluşu olarak kendilerine yüklediği görevlerinin yanında, yargı sisteminin bir parçası olarak avukatların kurumsal örgütü niteliğindedir ve hukukun gelişmesine katkıda bulunurlar. Baro kelimesi Türkçeye Fransızca'dan geçmiş olup kelime anlamı "demir parmaklık"tır.

Türkiye Barolar Birliği, bütün baroların katılımıyla oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği haiz bir üst meslek kuruluşudur. 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla Türkiye'de barolara kayıtlı toplam 185.749 üye mevcut olup en geniş katılımlı baro olan İstanbul Barosu'nun ise 62.587 üyesi bulunmaktadır.[1] Barolar nitelik olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşudur. Avukatlık mesleğini icra edebilmek için baro kaydı zorunludur. Türkiye'de 15 Temmuz 2020 tarihinde Avukatlık Kanunu'nda yapılan değişiklikle bir ilde birden fazla baro kurulması yasal hale gelmiştir.[2] Avukatlık yapabilmek için gereken baro kaydı ve avukatlık stajı yapmış olma şartları devam ederken iki bin avukat ayrılıp yeni bir baro kurabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "31.12.2023 İtibarıyla BAROLARIN AVUKAT SAYILARI". 24 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "AVUKATLIK KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN". www.resmigazete.gov.tr. 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020.