Bandobras Took

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bandobras Took, J.R.R. Tolkien'in Orta Dünya serisindeki hayali hobbit karakteridir.

Took'ların en gurur duydukları ve en bilinen atalarıdır. Onun zamanında Reislik unvanı ilk kez Took'lara geçti ve 4.5 ft uzunluğundaki boyuyla tarihteki en uzun üçüncü hobbit oldu.

O zamanki Puslu Dağlar'daki goblinlerin kralı olan Golfimbul idi. Golfimbul büyük bir ordu toplayıp Eriador'un bir kısmını ele geçirdi ve tüm direnişçileri katletti. Katletme sırası Shire'a geldiğinde savaşçı olmayan hobbit halkı sopalarala taşlarla kuşandı ve Yeşil Tarlalar Savaşı başladı. Savaşta kimse Bandobras Took'u durduramıyor ve sopayla bile her orku deviriyordu. Ama hobbitlerin sayısı çok azdı ve hobbitler savaşçı değildi. Bu yüzden Bandobras Took, savaşı kazanmak için doğrudan Golfimbul'a saldırdı. Golfimbul'la savaştı ve onun kafasını tahta sopasıyla kopardı. Golfimbul'un kafası havada yüz yarda uçarak bir tavşan deliğine girdi ve böylece golf oyunu da bulunmuş oldu.

Bandobras Took ilk kez Shire reisi unvanını Took'lara taşıdı. Uzun yıllar boyunca hatta belki de sonsuza dek bu unvan Took'larda kaldı. Bandobras'ın tek başına ve silahsız olarak bir boğayı bile kaldırabilecek güce sahip olması yüzünden ona boğakükreten lakabı takılmıştı. Dünyaya gelmiş geçmiş bütün hobbitlerin en iyi savaşçısı olarak tarihe geçti.

Ünlü Bilbo Baggins, onun torununun torunun torunudur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hobbit