Balonne Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Balonne nehri
Queensland'deki Balonne Nehri
Queensland'deki Balonne Nehri
Ağız
Uzunluk 479 km

Murray-Darling Havzası'na ait olan Balonne Nehri, Güney Batı Queensland'deki, iç nehir grubunun kısa ve önemli bir parçasıdır.

Güzergah ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehir, Condamine Nehri'nin devamıdır. Surat'tan geçtikten sonra, nehir güney/güney-batı yönünde E.J. Beardmore Barajına (Kajarabie Gölü)[1] tarafına akar.[1] St George'dan geçerek güney-batı yönünde devam eder. Dirranbandi'nin yaklaşık 20 kilometre kuzeyine kadar uzanır. Burada batı koluna ayrılır ve yoluna Culgoa Nehri olarak devam eder. Doğu kolu ise Balonne Nehri olarak Dirranbandi üzerinden devam eder. Dirranbandi üzerinden akmaya başlamasından kısa bir süre sonra Bolonne Nehri bu sefer batıda Bokhara Nehri ve doğuda Narran Nehri olarak iki kola ayrılır.[2] Bokhara nehri, Brewarrina'nın batısındaki Barwon Nehri ile birleşerek Darling Nehri'ne katkıda bulunur. Narran Nehri'de Narran Sulak Alanları'na akar. Culgoa ve Barwon nehirleri birleşerek Darling Nehri'nin başlangıcını oluşturur.

Balonne-Condamine beslenme havzası 136.014 kilometrekaredir. Bunun 603 kilometrekaresi nehircil sulak alanlarından, 559 kilometrekaresi ise nehir azında bulunan sulak alanlardan oluşur.[3]

Balonne Nehri'nin en uzun beş kolu Condamine Nehri, Maranoa Nehri, Dogwood Deresi, Yuleba Deresi ve Tartulla Deresi'dir. St George nehri, Balonne Otoyolu'nu taşıyan Andrew Nixon Köprüsü ile kesişir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Map of Balonne River, QLD". Bonzle Digital Atlas of Australia. 2 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2009. 
  2. ^ "Chisholm, Alec H.". The Australian Encyclopaedia (İngilizce). 1. Sydney: Halstead Press. 1963. s. 406. Balonne River. 
  3. ^ "Balonne-Condamine drainage basin drainage basin". WetlandInfo (İngilizce). Queensland Government. 2 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2018. 
  4. ^ "Andrew Nixon Bridge". Balonne Shire Council. 19 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2011.