Balıkesir Altıeylül İlköğretim Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Balıkesir Altıeylül İlköğretim Okulu
Kuruluş 1931
Ülke Türkiye
Şehir Balıkesir
Türü İlköğretim okulu
Müdür Orhan AYDIN
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Resmî sitesi [1]

Balıkesir Altıeylül İlköğretim Okulu, Balıkesir merkezde bulunan bir ilköğretim okuludur.Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur ilköğretim eğitimini Balıkesir Altıeylül İlköğretim Okulu'nda görmüştür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun ilk kadrosu ve öğrencileri.

Osmanlı Devleti zamanında okulun bulunduğu sahada Sakizade ve Alaybey medreseleri vardır. Bu medreseler arka arkaya kurulmuşlardır. Medreselerin kaldırılmasından sonra bu binalar göçmenlere mesken vazifesi görmüştür. Ardından binalar askeri hizmetlere devredilmiştir.

1930 ve 1931 yılları arası okul inşa edilmiştir. Bina anaokulu olarak yapılmıştır. Ancak o senelerde anaokullarının kaldırılmasından dolayı ilkokul olarak kullanımına karar verilmiştir. Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluş günü 6 Eylül 1922 olduğundan okula Altıeylül adı verilmiştir. Okul 30.000 TL inşa edilmiştir.Tek katlı olarak inşa edilen okulun dört sınıfı, arka bahçede müzesi ve bir salonu vardır.

II. Dünya Savaşı yıllarında Balıkesir'deki okulların askeri ihtiyaçlara ayrılması ve Dumlupınar İlkokulu'nda Akşam Kız Sanat Okulu'nun açılması üzerine bir müddet bu okulda birlikte çifte öğrenim yapmış, 1943 yılında Dumlupınar İlkokulu'nun kendi binasına nakli dolayısıyla bu defa Mithat Paşa Okulu'nun Kız Enstitüsü'ne ayrılması üzerine 1953 yılına kadar bu okul ile birlikte çifte öğrenim yapmıştır. 1953 yılında okulun, Öğretmen Okulu'nun uygulama okulu haline getirilmesi üzerine Mithat Paşa Okulu, Ali Şuuri İlkokulu'na nakledilmiş ve okul, 5 sınıflı normal öğretimine başlamıştır.

1961-1962 yılında 14 sınıf ile faaliyete geçilmiştir.2003-2004 öğretim yılının ikinci döneminde ek bina hizmete girmiştir.

Yerleşke[değiştir | kaynağı değiştir]

Altıeylül İlköğretim Okulu iki kattan oluşmaktadır.Okul Altıeylül Mahallesi, Kızılay Caddesi'nde bulunmaktadır.Okulun yakınlarında Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu vardır.

Web Sitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

[2]