Bakteriyel vajinoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakteriyel Vajinoz
Bakteriyel Vajinoz'un mikroskobik görüntüsü
UzmanlıkJinekoloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Bakteriyel vajinoz (BV), vajinada bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'ne göre, seksüel aktivitenin bakteriyel vajinoz gelişiminde ne gibi rol oynadığı tanımlanamamasına rağmen, risk faktörleri arasında yeni veya çoklu seks partneri gösterilmektedir. Bakteriyel vajinoza, kontrolsüz veya natural bakteri florası sebep olabilmektedir ve bakterilerin sepep olmadığı candidit ve trikomoniyaz ile karıştırılabilmektedir.

Belirti ve bulgular[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli belirtisi ise (genellikle balık gibi) istenmeyen bir koku ile eşlik eden bembeyaz renkte vajinal akıntıdır. Kötü koku tüm vajina duvarını kaplamıştır ve bazen kaşıntıya sebep olmasına rağmen genellikle irritasyon, ağrı veya kızarıklık belirtisi göstermez. Buna karşın vajinal akınıtının birçok koyu kıvamı ve miktarı vardır ve mentsural döngü boyunca, döngü başlamadan 2 hafta önce açıkça ovulasyonda gözlenir. Bazı araştırmacılar BV’ye maruz kalan kadınlarda asemptomatik olduğunu iddia etmektedirler.

Sebepleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal bir vajina bir sürü bakteri florasına sahiptir. Bunlar genellikle Lactobasili ailesinden olan L. crispatus, L. gasseri, L. jensenii ve L. iners türleridir. Laktobasiller hidrojen peroksit üreten bakteri türlerindendir ve başka semptomlara sebep olan diğer mikroorganizmaların üreyip çoğalmasına engel olurlar. Birçok çeşitte bakteri türü BV’ye sebep olmaktadır; hem Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Peptostreptococcus ve Mobiluncus türündeki bakteriler, hem de Prevotella ve Bacteroides gibi çubuk şeklinde olan gram-negatif bakteriler de BV’ye sebep olmaktadır. Antibiyotik kullanımı ve vajinadaki pH değişimi sebeiyle Laktobasillerin mevcudunun azalması, diğer resistans bakterilerin direnç kazanmasına ve çoğalmasına sebep olmaktadır.

BV’nin en çok görülen sebeplerden biri de vajinal duştur. Bu da vajinadaki florayı değiştirir ve kadınlarda yatkınlığı artırmaktadır. Vajinal duşa Amerikan Sağlık ve İnsani Hizmetleri Departmanı tarafından şiddetle karşı çıkılmaktadır.

BV’nin seksüel aktivite ile ilişkilendirilmesine rağmen, cinsel iletim le ilgili herhangi bir kanıt bulunamamıştır. BV ile enfekte olmuş kişi ile cinsel ilişkiye girilmesi enfeksiyonun iletimini mümkün kılmaktadır. Aksine, BV normal floranın kimyasal ve biyolojik olarak bozulmasına sebep olmaktadır. Son araştırmalarda, seksüel partner tedavisi ve BV’de tekrarlayan olguların kaldırılması arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışılmaktadır. Hamile ve seksüel aktivite ile enfekte olmuş kadınlarda, enfeksyon bulaşma ihtimali daha kuvvetlidir.

Bakteriyel vajinoz ayrıca menstrasyon sonrası da görülmektedir. 2005 yılında Belçika'daki Gent Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, hamile bir kadındaki subklinik demir eksikliği (Anemi), BV için belirleyici bir rol oynamaktadır. 2006 Şubat ayında en:American Journal of Obstetrics and Gynecology’de yayınlanan bir prospektif çalışmaya göre, diğer sayılamayan risk faktörleri ortadan kalksa bile, psikolojik stresin bakteriyel vajinoz ile ilişkiki olduğu görülmüştür.

Teşhis[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakteriyel vajinoz’u tespit etmek için, vajinal sürüntü yeterli olmaktadır. Sürüntüler şunları tespitinden kullanılabilir;

  • Mikroskop camı üzerinde karakteristik balık kokusu : Bu test “Whiff testi” (nefes testi) olarak da bilinir, vajinal akıntı bulunan mikroskop camı üzerine küçük bir miktar %10'luk potasyum hidroksit dökülmesidir. Karakterisitik bir balık kokusu bakteriyel vajinoz olduğunudu düşündürür.
  • Asidite kaybı: Bakteri oluşumunu kontrol etmek için vajinanın pH’ı 3.8–4.2 arasında olmalıdır. Bir miktar vajinanın sıvı sürüntüsü turnusol kağıdının üzerine konur ve pH 4,5’in üzerinde ise bazik bir ortam olduğunu ve bakteriyel vajinoz olma ihtimalini gösterir.
  • Mikroskop camı üzerinde “clue cell” (ipucu hücreleri)’nin mevcudu: Whiff testi’ne benzerlik gösterir. Vajinal akıntıyı içeren bir lamel üzerine bir miktar sodyum klorür solüsyonu koyulur. Eğer mevcut ise clue hücreleri mikroskopta görünür. Bu epitel hücreler bakteri hücreleri ile kapanmıştır.

BV’yi teşhis etmek için akınıtya istinaden iki adet teşhis yöntemi mevcuttur. Eğer akınıt yok iste iki kritere ihtiyaç duyulur. Bakteriyel vajinozu ayırıcı tanı:

  • Normal akıntı
  • Candidit
  • Trikomoniyaz
Sınıflandırma
Dış kaynaklar