Bakır bölgesi, Michigan

Koordinatlar: 46°56′N 88°48′W / 46.94°K 88.8°B / 46.94; -88.8
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakır madenciliğinin yoğun olarak yapıldığı yarımada, Michigan, ABD
Bakır madeni ve işletmeciliği, ABD'de lokomotif endüstrilerden biri olmuştur. Özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda Michigan'da oldukça önemli bir konuma gelmiştir. ABD'nin Michigan eyaleti Tamarack bakır madeninde çalışan işçiler. Bazıları iş kıyafetleri ile ve sefer tasları ile görülmektedir. 1913-1914 yıllarında bölgedeki bakır madeni işçileri greve gitmişlerdir (1905).

Bakır bölgesi (orijinal adı İngilizce: Copper Country), ABD'nin Michigan eyaleti içerisinde yer alan, Keweenaw bölgesinin tamamını kapsayan, Houghton, Baraga ve Ontonagon bölgelerinin büyük kısmını içine alan yarımada. Zengin bakır rezervleri ve 1845-1960 yılları arasında yoğun olarak işletilen bakır madenleri nedeniyle yarımada bu adla anılmaktadır. ABD'nin olduğu kadar dünya ölçeğinde de bakır madeni üretimi açısından öneme sahiptir.

Michigan, ABD'de 19. ve 20. yüzyılda endüstriyel anlamda lokomotif sektör bakır madenciliği olmuştur. Bakır madenciliği ABD'de sanayileşme sürecinde ana sektörlerden biri olmuştur. Michagan'ın Keweenaw yarımadası, MÖ 3000'li yıllardan beri bakır yataklarının yerli halklarca kullanıldığı bir alan olmuştur. Tarihi süreç içerisinde Avrupa'dan yapılan göçler ile birlikte 1840'lı yıllarda ancak modern anlamda madencilik faaliyetleri görülmektedir. 1850-1881 yılları arasında üretim en üst düzeye çıkmıştır ve ABD'de toplam üretimin 4'te 3'ü bu bölgeden elde edilmiştir.

Bunların dışında bölge turizm ve kereste imalatı ile ekonomik değer taşımaktadır. Demografik açıdan ise Fin, İsveçli, Danimarkalı ve Norveçli nüfusun yoğun olarak göç ettiği bir bölge niteliği taşımaktadır. Bu göç sürecinde madenciliğin önemli etkisi vardır.

Kırsal karakterini büyük ölçüde muhafaza etmiş olan bölgede, McLain Eyalet Parkı, Pocupine Dağları Eyalet Parkı, Keweenaw Ulusal Tarih Parkı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]