Bahçeköy, Saraydüzü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bahçeköy
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Saraydüzü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 326
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0368
İl plaka kodu
Posta kodu 57300
İnternet sitesi: [2]

Bahçeköy, Sinop ilinin Saraydüzü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kendisinden başka Kadıoğlu,Kendirli,Çalaplı mahallelerinden müteşekkildir. Köyün ne zaman yerleşime açıldığı bilinmemekle birlikte köyün en eski ailesi sayılan Serenlioğulları ailesine ait eski mezarlar dikkate alındığında köyün 1700'lü yıllarda yerleşime açıldığı sanılmaktadır.Köy tahminen yörük veya Türkmen göçerlerinin bu tarihlerde yerleşik hayata geçmesiyle birlikte kurulmuştur. Köy halkının konuşması Eski Anadolu Türkçesinin bütün özelliklerini hala yaşatır. Doç.Dr. S. Gömeç'in 1530 yılına ait köy adları araştırmasında köyün adı geçmemektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eski Türk geleneklerini canlı bir şekilde yaşatır.Özellikle kadınların geleneksel giyimleri Türk kültürünün bugüne yansımış halidir.Köyde en geleneksel yemek sırık kebabıdır bayramlarda yapılır ayrıca dört köyün bayram ve cuma namazlarını kıldıgı bir ortak cami vardır .Bu gelenek Eski Türk yaşayış ve kültüründen de izler taşır.Köy halkının dili eski Anadolu Türkçesinin yaşayan şeklidir.Dede Korkut hikâyelerinde geçen birçok kelime köy halkının dilinde yaşamaktadır. Köyde geleneksel yemek kütürü yaşatılır.Düğün ve yağmur dualarında muhakkak keşkek yapılır. Diğer geleneksel yemekler: Sırık Kebabı ,İncir uyuşturma, Hopur, pişi, silkme , sarıburma (Saray burması), tirit, pürof (Mantıya benzer), Karmakatma (asma yaprağı ve bulgurdan yapılır), cizlembe (krep) ,mayalı ekmek,kül çöreği ,pözü...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop iline 119 km, Saraydüzü ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 326
1997 294

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy daha çok pirinç ,mısır, buğday tarımı yapmaktadır.Ayrıca orman köyü niteliğindedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat nüfus, dışarıya verilen göçlerle azaldığından köyün okul çağındaki çocukları taşımalı eğitimle Saraydüzü ilçesinde okumaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]