Babylon Berlin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Babylon Berlin
Tür Polisiye, drama, neo-noir
Geliştiren Tom Tykwer
Achim von Borries
Henk Handloegten
Senarist Henk Handloegten
Achim von Borries
Tom Tykwer
Yönetmen Henk Handloegten
Achim von Borries
Tom Tykwer
Başrol Volker Bruch
Liv Lisa Fries
Bitiş müziği Zu Asche, zu StaubSeverija.
Beste: Nikko Weidemann, Mario Kamien ve Tom Tykwer[1]
Besteci Tom Tykwer
Johnny Klimek
Reinhold Heil
Kristjan Järvi
Gene Pritsker
Ülke Almanya
Dili Almanca, Rusça
Sezon sayısı 3
Yapım
Yapımcı Stefan Arndt
Uwe Schott
Michael Polle
Yapım şirketi X Filme Creative Pool,
Beta Film,
Sky Deutschland,
Degeto Film
Yayın bilgileri
Kanal Sky Deutschland (Almanya)
Netflix (ABD, Kanada, Avustralya)
Canal+ (Fransa)
Yayın tarihi 13 Ekim 2017 (2017-10-13)
Dış bağlantılar

Babylon Berlin, Almanya yapımı bir neo-noir, polisiye dizisidir. Tom Tykwer, Achim von Borries ve Henk Handloegten'in yönettiği dizinin başrollerinde, Volker Bruch (komiser Gereon Rath) ve Liv Lisa Fries (polis olmak isteyen stenograf Charlotte Ritter) yer alır. İlk iki sezonun senaryosu Volker Kutscher'in 2008'de yazdığı Islak Balık: Gereon Rath’ın İlk Vakası adlı polisiye romanında uyarlandı. İlk kez 13 Ekim 2017'de Alman Sky Deutschland bünyesindeki Sky 1 televizyonunda yayınlanan dizinin ilk iki sezonunun ABD ve Kanada'daki yayın hakları Netflix'te bulunmaktadır. 24 Ocak 2020'de de Sessiz Ölüm: Gereon Rath’ın İkinci Vakası romanını temel olan dizinin üçüncü sezonu Alman televizyonunda yayınlanmaya başladı. Babylon Berlin 40 milyon avroluk bütçesi ile tüm zamanların en pahalı Alman televizyon yapımı olma özelliğini taşımaktadır.

Roman ve dizi arasındaki farklılıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin temel olan romanın yazarı Volker Kutscher senaristlere her türlü yaratıcı özgürlüğü verdiğinden dizi bazı noktalarda romandan ayrılmaktadır. Kutscher Islak Balık romanında komiser Rath'ı bilinçli olarak kabaca tasvir etmişti böylece her okur kendi Gereonunu hayal edebilecekti.[2]

Gereon Rath Babylon Berlin'de travma sonrası stres bozukluğu yaşayan, morfin bağımlısı bir muharip gazi iken romanda sadece Gereon'un büyük kardeşi Anno, I. Dünya Savaşı'na cephe askeri olarak katılmıştır. Dizideki Charlotte Ritter karakteri ise geniş ölçüde yeniden yazıldı. Kitap ve dizide Charlotte'nin yalnızca adı, stenograf olması ve polis olmaya çalışması aynıdır. Dizide fakir ve bozuk bir aileden geldiği ve para kazanmak için ayrıca fahişelik yaptığı belirtilen Charlotte Islak Balık romanında orta sınıf bir aileden gelen ve hukuk eğitiminin masraflarını karşılayabilmek için cinayet büroda stenograf olarak çalışan biri şeklinde tasvir edilmektedir. Karakterin roman ve dizide kullanılan lakapları bile farklıdır: Romanda "Charly" kullanılırken dizide "Lotte" tercih edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jenni Zylka (5 Aralık 2017). "Zu Asche, zu Staub, zum Hype". Zeit Online. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2018. 
  2. ^ Katrin Hemmerling (14 Ekim 2017). "Kritik zu Babylon Berlin: Die ambitionierte Stadt der Sünde". Robots & Dragons. 17 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2020.