Bağlantı (mekanik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Değişken stroklu motor

Bağlantı, kuvvetleri ve hareketi yönetmek için bağlanan bir mekanik gövde grubudur. Bir cismin veya bağlantının hareketi, geometri kullanılarak incelenir, bu nedenle bağlantının katı olduğu kabul edilir.[1] Bağlantılar arasındaki bağlantılar örneğin ideal hareket, saf dönüş veya kaymayı sağlayacak şekilde modellenir ve eklemler olarak adlandırılır. Katı bağlantılar ve ideal eklemlerden oluşan bir ağ olarak modellenen bir bağlantıya kinematik zincir denir.

Bağlantılar açık zincirlerden, kapalı zincirlerden veya açık ve kapalı zincirlerin bir kombinasyonundan yapılabilir. Bir zincirdeki her bir bağlantı, bir bağlantı ile bir veya daha fazla başka bağlantıya bağlıdır. Böylece, bir kinematik zincir, bağlantıların yollar ve eklemlerin köşeler olduğu bir grafik olarak modellenebilir ve buna bağlantı grafiği adı verilir.

İdeal bir eklemin hareketi genellikle Öklid yer değiştirmeleri grubunun bir alt grubu ile ilişkilidir. Alt gruptaki parametre sayısına eklemin serbestlik derecesi (DOF) denir. Mekanik bağlantılar genellikle belirli bir girdi kuvvetini ve hareketini istenen bir çıkış kuvveti ve hareketine dönüştürmek için tasarlanır. Çıkış kuvvetinin giriş kuvvetine oranı bağlantının mekanik avantajı olarak bilinirken, giriş hızının çıkış hızına oranı hız oranı olarak bilinir. Hız oranı ve mekanik avantaj, ideal bir bağlantıda aynı sayıyı verecek şekilde tanımlanmıştır.

Bir bağlantının sabit veya hareketsiz olduğu bir kinematik zincire mekanizma, hareketsiz olacak şekilde tasarlanmış bir bağlantıya ise yapı denilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Moubarak, P.; Ben-Tzvi, P. (2013). "On the Dual-Rod Slider Rocker Mechanism and Its Applications to Tristate Rigid Active Docking". Journal of Mechanisms and Robotics. 5 (1). s. 011010. doi:10.1115/1.4023178. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]