BWV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

BWV (Almanca: Bach-Werke-Verzeichnis), (Türkçe: Bach Eserleri Kataloğu), Johann Sebastian Bach'ın eserleri kataloğudur . İlk olarak 1950'de Wolfgang Schmieder tarafından düzenlendi. Kataloğun ikinci baskısı 1990'da çıktı. 1998'de BWV2a olarak bilinen ikinci baskının kısaltılmış bir versiyonu yayınlandı.

BWV sayıları, 20. yüzyılda 1.126 kompozisyona tahsis edilmiştir. 21. yüzyılda kataloğa daha fazlası eklenmiştir. BWV'nin Anhang eki (BWV Anh.) ise 200'den fazla kayıp, şüpheli ve sahte kompozisyonu listeler. Kronolojikten ziyade tematik olarak düzenlenmiştir. Örneğin BWV 525'ten BWV 748'e kadar olan eserleri org için yazılmıştır.

BWV tematik bir katalogtur, bu nedenle her bileşimin her hareketini, yukarıdaki BWV 1006'nın açılması, yukarıdaki hareket 2 (Loure) gibi ilk ölçüleriyle tanımlar.

Bach-Werke-Verzeichnis'in ilk baskısı 1950'de yayınlandı. Bach tarafından bilinen her kompozisyona benzersiz bir sayı tahsis etti. Bu kataloğun editörü Wolfgang Schmieder, kompozisyonları büyük ölçüde harmanlama için 19. yüzyıl Bach Gesellschaft (BG) baskısından sonra türüne göre gruplandırdı (ör. BG kantata numarası = kantanın BWV numarası): [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wolfgang Schmieder (editor). Thematisch-systematisches Verzeichnis der musikalischen Werke von Johann Sebastian Bach. Leipzig: Breitkopf & Härtel, 1950. Unaltered up unto its eighth printing in 1986.