İçeriğe atla

BBC Entertainment

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BBC Entertainment
Kuruluş 1 Ekim 2006 (Asya)
Aralık 2007 (Polonya)
Ağustos 2008 (Latin Amerika)
1 Eylül 2008 (Güney Afrika)
11 Kasım 2009 (Avrupa, Orta Doğu, Türkiye)
Kapanış 2015 (Malezya)
2016 (Hong Kong (Kablo TV Hong Kong hariç) ve Singapur)
1 Ocak 2016 (Yalnızca Orta ve Doğu Avrupa)
Sahibi BBC Worldwide
Görüntü formatı 576i (PAL)
Ülke  Birleşik Krallık
Dili İngilizce
Yayın alanı Afrika, Asya ve Avrupa
Eski adı BBC Prime (1995-2009)
Kardeş kanal(lar) CBeebies
BBC World News
BBC Lifestyle
BBC Knowledge
BBC HD
Websitesi bbcentertainment.com
İzlenebilirlik
Karasal yayın
Digitenne 19. kanal
GO (Malta) 302. kanal
Uydu yayını
Cyfrowy Polsat 33. kanal
Digiturk (Türkiye) 115. kanal
DStv 120. kanal
Sky (Latin Amerika) 203. kanal
Skylife 334. kanal
Tata Sky (Hindistan) 205. kanal
yes (İsrail) 32. kanal
ZON Multimédia (Portekiz) 230. kanal
Kablo yayını
Cable TV (Hong Kong) 130. kanal
Cabovisão (Portekiz) 130. kanal
Com Hem 43. kanal
HOT (İsrail) 17, 32 ve 58. kanal (Analogue)
30. kanal (Dijital)
MC Cable (Monako) 232. kanal
Numericable (Fransa)
StarHub TV 521. kanal
KabloTV
(Türkiye)
142. kanal
UPC Romania (Romanya) 701. kanal
ZON Multimédia (Portekiz) 230. kanal
İnternet protokolü üzerinden televizyon
AonTV (Avusturya) 59. kanal
CytaVision 70. kanal
Free (Fransa) 526. kanal
MEO (Portekiz) 226. kanal
Mine TV 504. kanal
now TV 529. kanal
PrimeTel 70. kanal
SK Broadband 251. kanal
Tivibu (Türkiye) 191. kanal

BBC Entertainment uluslararası bir televizyon kanalı. Birleşik Krallık'tan yayın yapan kanalın sahibi BBC'dir. Kanal komedi, drama ve eğlence programları yayınlar. Kanalın tamamı BBC Worldwide'e aittir. Sabah kuşağında yayınlanan programları CBeebies Kuşağı'na aittir.

Başlangıç tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanal Ekim 2006'da, BBC Prime'ın yerine açılmıştır. Asya, Singapur, Hong Kong, Tayland ve Güney Kore gibi ülkelerde açıldı . 2006 yılında, BBC Eğlence Sky platformunda yayına başladı. Kanal, 2007 yılında Hindistan'ın Tata Sky ve yine aynı yıl Hindistan'ın Broadband Pvt Ltd online adlı platformunda yayınlara başlamıştır.

Kanal 2007 yılnın Aralık ayında Polonya'da, Cyfrowy Polsat adlı platformda yayına başladı. BBC Entertainment 11 Kasım'da Avrupa ve Orta Doğu'daki 12 milyon haneyle buluşuyor. 11 Kasım'dan itibaren Avrupa ve Orta Doğu'daki televizyon izleyicilerini, BBC'nin bağımlılık yaratan komedi, dram ve hafif eğlence programları için yepyeni bir buluşma noktası bekliyor. Çünkü BBC Prime, BBC Entertainment adıyla yeniden markalaşıyor.

BBC Entertainment kanalı, sevilen BBC içeriğine ve yeni programlarına yüksek kaliteli bir ortam yaratarak izleyicilerine yeni ve çağdaş bir yayın görünümü sunacak.

Kanalda Kasım ayından itibaren yayınlanacak yeni dizilerden bazıları Russell T. Davies tarafından kaleme alınan beş bölümlük dizi Mine all Mine, Waterloo Road S3, The Gill Mayo Mysteries ve Blackjack.

Komedi programları arasındaysa Lead Balloon S2, The Omid Djalili Show ve Jack Dee: Live at the Apollo var. Kanal ayrıca prime time dışında birçok belgesel, yaşam tarzı ve çocuk programları yayınlayacak ve Eastenders, Holby City ve Casualty gibi uzun soluklu popüler dizilere ev sahipliği yapmaya devam edecek.

BBC Worldwide kanalları Avrupa, Orta Doğu ve Asya kıdemli başkan yardımcısı Dean Possenniskie konyla ilgili şunları söyledi: "BBC Entertainment'ı Avrupa'da 12 milyonu aşkın haneye getirmek, izleyicilerine BBC markasının kalitesini yansıtacak kanallar sunma geleneğimizde önemli bir adım. İzleyicilerin BBC Entertainment'ın yeni ve çağdaş yayın görünümünü beğeneceğine ve yüzlerce saatlik yeni programın bu sene kendileriyle buluşmasından keyif alacağına eminim."

BBC Entertainment değişikliği 11 Kasım'da Orta Avrupa saatiyle 06:00'da gerçekleşecek. Bu değişiklik otomatik olarak gerçekleşecek ve izleyiciler video modemi, uydu ya da akıllı kartlarında ayar yapmaya gerek duymadan yeni kanal görünümünün keyfini çıkarmaya başlayabilecek.

BBC Prime ilk kez 1995'te yayına girdi ve şu anda Avrupa ve Orta Doğu'da 12 milyon hanede mevcut. BBC Prime'ın BBC Entertainment olarak yeniden markalaşması, kanalı BBC Worldwide kanallarının BBC markalı tematik kanallar BBC Entertainment, BBC Lifestyle, BBC Knowledge, CBeebies ve BBC HD'den oluşan küresel portföyü ile aynı hizaya sokacak. BBC Entertainment ilk kez 2006'da Asya'da tamamen yerelleşmiş olarak yayına girdi ve o zamandan beri Hindistan, Polonya, Afrika, İskandinavya, Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Latin Amerika'ya yayıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]