B'nai Moşe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

İnka Yahudileri olarak da bilinen B'nai Moşe (İbranice: בני משה, "Musa'nın çocukları") Peru'nun başkenti Lima'nın kuzeyindeki Trujillo kentinde Yahudiliğe geçmiş küçük bir gruptur.

B'nai Moşe'lerin çoğu Temani ve Rus Yahudileri ile birlikte İsrail'e bağlı Kfar Tapuah'ta yaşamaktadır. Bu nüfus, İsrail'in genel Yahudi nüfusu içinde erime sürecindedir.

"İnka Yahudileri"[değiştir | kaynağı değiştir]

İnka Yahudileri resmi olarak cemaate bağlı olmamasına rağmen popüler bir cemaat olup İspanyol ve Amerikan yerlilerinin karışımı olan mestizolardan gelmektedir. Ataları arasında İspanyol Yahudileri bulunmazken İnka izleri bulunur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemaat 1966'da Trujillo'lu Villanueva tarafından kuruldu. Katoliklikten Yahudilik'e geçtikten sonra yerel halk tarafından dışlanıp ayırımcılığa uğradı. Villanueva İspanya'ya gidip Sefarad cemaatinden bilgiler aldı ve geri döndüğünde hayal kırıklığı yaşamış 500 Katolik onunla birlikte Yahudiliğe geçti.

Din değiştirme ve İsrail'e göç[değiştir | kaynağı değiştir]

1985'te Villanueva Menachem Mendel Schneerson ile irtibata geçmesi üzerine Peru'ya isteyenlerin Yahudilike geçmesinde yardımcı olması için Rabbi Myron Zuber gönderildi. 1988'de Peru'ya giden Zuber bu yeni Yahudilere kaşerut ve Şabat kurallarını öğretti.

Lima cemaatinin isteksizliği nedeniyle B'nai Moşe tam potansiyeline ulaşamadı ve İsrail'e göç etme kararı aldı. Bet Din ilk olarak 1991'de 300 cemaat üyesine resmi olarak Yahudilike geçme töreni düzenledi ve ilerleyen senelerde bunları 200 kişi daha takip etti. 30 B'nai Moşe üyesi aynı zamanda Lima'ya taşındı fakat Aşkenaz cemaati tarafında ayırımcılığa uğradı.[1] 2001'de 84 kişi daha resmi olarak Yahudilike geçti.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılı itibarıyla Peru'da yaklaşık 10,000 Yahudi bulunmaktadır ve çoğunluğu Katolik olan Peru halkının ayırımcılığına maruz kalmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]