Büyük Takip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Takip
Hallelujah Trail
Yönetmen John Sturges
Oyuncular
Dağıtıcı United Artists
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 1965, ABD
Süre 165 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 7 milyon dolar

Büyük Takip (Hallelujah Trail) 1965 yılı Amerikan yapımı hiciv yönü ağır basan bir Vahşi Batı (Western) filmidir. Bill Guilick tarafından yazılan bir roman dayanan filmim yönetmeni John Sturges'tir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1867 yılında Denver dolaylarındaki bir madenci beldesi yaklaşan kışa hazırlanmaktadır. En endişe ettikleri konu kışın yollar kapandığında viskisiz kalmaktır. Bu sebepten kışı idare etmek için çok miktarda viski sipariş ederler. Ancak bu durum bölgede büyük bir kargaşaya yol açar ve bir kaç farklı grup mücadele etmeye başlarlar. Viski getiren konvoy Frank Wallingham baskanlığında yola çıkar. Fakat İrlandalı kökenli araba sürücüleri viskiden pay istemektedirler. Kale komutanı Albay Thaddeus Gearhert Yüzbaşı Paul Slater komutasında bir askeri birliği konvoyu korumak için görevlendirir. Bu arada, madencilerin eşleri beldeye içki getirilmesine karşı oldukları için konvoyu durdurmak istemektedirler. Bu grubu Cora Templeton Massingale adında içki düşmanı güzel bir kadın yönetmektedir. Yüzbaşı Slatter kale komutanı Albay Gearhart’ın kızı Louisa ile nişanlıdır. Albay da Cora’ya tutulur.

Öte yandan Sioux kızılderilileri de arazileri yakınından geçen konvoyu ele geçirme planı yapmaktadırlar. Gruplar arasında bitip tükenmeyen mücadeleler çeşitli komik olaylara yol açar. Kızılderililer bir ara kadınları rehin alırlar. Ancak ele geçirdikleri arabaları bataklık bir alandan geçirmek zorundadırlar. Sonuç arabaların bataklıkta kaybolmaları olur.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]