Büyük Chicago Yangını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yangın sonrası, Dearborn ve Monroe Streets köşesi, 1871

Büyük Chicago Yangını, 8-10 Ekim 1871'de Amerika'nın Chicago şehrinde yaşanan bir yangındı. Yangın sonucunda yaklaşık 300 kişi öldü, 17.000'den fazla yapıyı içeren kabaca 33 milkare (85 km2) alan zarar gördü ve 100.000'den fazla kişi evsiz kaldı.[1] Yangın, şehir merkezinin güneybatısındaki bir mahallede başladı. Uzun süren sıcak, kuru, rüzgarlı koşullar ve şehirde yaygın olan ahşap yapı yangına neden oldu. Yangın, Chicago Nehri'nin güney kolundan sıçradı ve Chicago'nun merkezinin çoğunu yok etti ve ardından nehrin ana kolundan sıçrayarak Yakın Kuzey Yakasına da zarar verdi.

Yangının ardından birçok yerden şehre yardım yağdı. Şehir yönetimi, gelecekteki yangınların hızla yayılmasını durdurmak için bina yönetmeliklerini iyileştirdi ve bu yüksek standartlara hızla yeniden inşa edildi. Birleşik Krallık'tan yapılan bir bağış, yangından önce yaygın olan üyelik başına ücretli özel kütüphanelerin aksine, ücretsiz bir halk kütüphanesi sistemi olan Chicago Halk Kütüphanesi'nin kurulmasını teşvik etti.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tragedy in the Chicago Fire and Triumph in the Architectural Response". Illinois History Teacher. 1997. 18 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2018 – Illinois Periodicals Online vasıtasıyla.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Chicago