Báthory ailesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Báthory ailesi
Báthory Ailesi
MilliyetMacar
Ana hanedanGutkeled
Kuruluş13.yüzyıl
KurucuBriccius
Yıkılış17. Yüzyıl Başları
Son hükümdarStephen XII
Unvan(lar)Erdel Beyleri

Macar Soyluları

Leh Prensleri

Báthory Ailesi, Macaristan'ın soylu ailelerinden olan Gutkeled Hanedanı'nın bir kolu oup, Macaristan Krallığı başta olmak üzere (Sadece yönetimde yardımcı olmuşlardır) Lehistan ve Erdel (Transilvanya) gibi ülkelerde yönetim sahibi olmuşlardır.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile 13. yüzyılda Briccius Báthory adında Macar bir soylu tarafından Gutkeled Hanedanı'nın bir kolu olarak kuruldu. Gutkeled, Svabialı iki kardeş olan Gut ve Keled' in birleşmesiyle ortaya çıkan bir hanedan olmuştur. Aileye mensup olan Mikloş Báthory 1319 yılında merkezden uzak bir şehirde (Șimleu Silvaniei, Günümüzde Romanya) aileyi bir arada tutacak bir kale inşa ettirmiştir. Bu kalede aile mensupları Macar yönetimi ile sıkı ilişkiler geliştirmiştir. 1592 senesinde merkezde kendilerine bir malikane inşa ettiler ve böylece yönetimde yer edinmiş oldular. Aile Mohaç Meydan Savaşı'nda Osmanlı' ya birçok as mensubunu kurban etmiştir. Savaştan sonra derin bir şekilde sarsılan aile Macaristan topraklarından yönünü Lehistan, Erdel ve Litvanya'ya çevirmiştir. Burada bazen bağımsız krallık ve prenslikler kurdular bazen de Osmanlı ve diğer Doğu Avrupa ülkerinin egemenliği altında yönetmeye devam ettiler.

Efsane ve olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

16. yüzyılda aile, Mohaç Savaşı'ndan önce Osmanlı'nın akınlarına karşı yoğun mücadele içindeydi. Bu mücadele dönemin Macar kralı II. Lajos'u mutlu ediyordu. Báthory ismi Macarcada "Cesur, yürekli" anlamlarına geliyor. Aile bu unvanı, efsaneye göre; ailenin ilk yıllardaki mensubu olan Vitus, bir köye musallat olmuş ve halka zulüm eden bir ejderha ile savaşmak için köylüler tarafından çağırılır. Sadece üç kılıç darbesiyle ejderhayı yenen Vitus, köydeki en büyük kaleyi hediye olarak alır ve ailesine çok önemli bir onur verdiğine inanılır.

Elizabeth Báthory 16. yüzyılda adı duyulan ve rekor seviyede cinayet işlemiş bir asilzadeydi. Báthory ailesi, kendi arasında evliliği fazla olan bir aileydi. Bu yüzden ailede beden ve ruh hastaları mevcuttu. Bunlardan psikolojisi daha küçükken bozulan Elizabeth vardı. Elizabeth, güzelliğine aşırı düşkün birisiydi. Her gün günde 4-5 defa kıyafet değiştiren, hizmetkarları tarafından yoğun ilgiye alınan biriydi. 40'lı yaşlara geldiğinde yaşlılık belirtisi gösteren bedeni onu çok korkutmuştu. Güzelliği için sürekli bir şeyler peşinde koşuyordu. Kara büyü ve hayvan kurban etme ayinlerinden geri durmuyordu. Zaten zalim bir şekilde büyütülen Elizabeth Báthory, hizmetkarlarına aşırı sert davranan birisiydi. Hizmetçilerine eziyet etmek onun için hoş bir vakit harcama durumuydu. Bir gün kontesin saçını tararken canını acıtan hizmetçisine çok sert bir tokat vurduğu ve genç hizmetçisinin dudağını patlattığı söylenir. Akan kan Elizabeth'in eline damlar ve Elizabeth, "bu kanın kıza gençlik ve güzellik verdiğini" düşünür. Yardımcısı ile kızı feci işkencelerden geçirdikten sonra çıkan kanı vücuduna sürdüğü söylenir. Hırsını alamayan Elizabeth, civar köylerden ve şehirlerden ne kadar genç kız varsa eğlence tertibi ve bağış bahanesiyle ayağına çağırmıştır. Daha önceleri soylu ailelerin kızlarını öldürmüştür lakin şüphe çekmesinden ötürü asillerden vazgeçmiştir. Civar halk kalede cinayetler işlendiğini anlamış ve Kanlı Kontes'i şikayet etmişlerdir. Krallık görevlileri tarafından tutuklanan Elizabeth, soylu olduğu için idam edilmemiştir. Ceza olarak kalesindeki bir odaya duvar örülmek şartıyla hapis cezasına çarptırılmıştır. Yardımcıları canlı canlı yakılarak idam edilmiştir.

Báthory Ailesi, kendi aralarında karanlık işler yapan, şatolarında kanlı ve şiddet dolu partiler düzenleyen bir yapıya da sahipti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

haç Meydan Muharebesi ile en güçlü mensuplarını Osmanlı'ya kurban etmiş ve derin bir sarsıntı geçirmiştir. [[Osmanlı]] yönetimi ailenin faaliyetlerine kısıtlı olarak devam