Azganlık, İskenderun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 37°4′N, 36°22′E

Azganlık
—  Mahalle  —
Hatay İli Siyasi Haritası
Hatay İli Siyasi Haritası
Türkiye'de İskenderun'un Konumu
Türkiye'de İskenderun'un Konumu
Koordinatlar: 37°4′K 36°22′D / 37.06667°K 36.36667°D / 37.06667; 36.36667
Ülke Türkiye Türkiye
İl Hatay
İlçe İskenderun
Coğrafi bölge Akdeniz
Nüfus (1997)
 - Toplam 2,214
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0 326
İl plaka kodu
Posta kodu 312
İnternet sitesi: Azganlık Belediyesi
Azganlık'tan bir görünüm

Azganlık, Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı bir mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılıda yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları sonucunda beldenin nüfusu 3.171 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Azganlık Beldesi Toros Dağlarının bir kolu olan Nurdağlarının yamaçlarına kurulmuştur. Beldemizin kuzeyinde Karayılan Beldesi, güneyinde ise Sarıseki Beldesi vardır. Azganlık Beldesinin doğusu, güneyi ve güney doğusu Nur dağlarıyla kaplıdır. Bu dağlar üzerinde yerleşim yerlerine yakın tepelerde yayla yerleri kurulmuştur. Belde halkının yayla olarak kullandıkları yerlere; Çınarcık, Erikli, Eyrelik, kapısalığın deresi Halil Yaylası, Elmalık, Dutlu vb. yöresel isimler verilmiştir. Beldemizin Batı sınırı ise Akdeniz ile kesilmiştir.Azganlık Beldesi, İskenderun Körfezinin güney doğusunda Sarıseki ile Demir-Çelik fabrikası arasında olduğundan yaklaşık 1 km kadarlık mesafe vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Azganlık Beldesinin Batı tarafından E-5 Karayolu geçer. Bu yol Adana istikametinden İskenderun’a bağlanır. Ayrıca beldemizden yine bu yola paralel olarak geçen ve hizmete 1999 yılında açılan Paralı Otoyol (TEM) geçmektedir.

Demiryoluda Beldemizin yanından denize paralel olarak geçmektedir. Demiryolu ulaşımı Sarıseki Kasabasındaki istasyondan yapılmaktadır. Demiryolu İskenderun Limanı ile bağlantılıdır.

Deniz yolu ulaşımı yine Sarıseki Kasabasında olan Organize Sanayii Bölgesi içerisindeki yer alan Ekinciler ve Yazıcılar limanlar ile sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölgenin diğer bir önemli özelliği de Yarık Kaya fırtınasıdır. Saatte 120 km hıza ulaşabilen bu fırtına zaman zaman çevreye zarar verebilmektedir. Bu rüzgar yağmur yağıncaya kadar eser. Bazen bir aydan fazla estiği de olmuştur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1900'lü yıllarda öncesinde yerleşim merkezi olmayan Azganlık Beldesi'nin kurlu olduğu yerde önceleri Aydınlılar, Avşarlar, Yörüklüler ve Bozdağlılar hayvanlarını otlatırlardı.

Kanlı Geçitteki Avşar Beylerinin bir kısmı Çukurova'ya yerleşmişler Altı kardeşte aileler ile birlikte 1840-1850 yılları arasında Azganlık Beldesi'nin bulunduğu bölgeye yerleşmişler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]