Azerbaycan Bayrağı Nişanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Bayrağı Nişanı
Azərbaycan Bayrağı Ordeni
Azərbaycan Bayrağı ordeni-2009.png
Azerbaycan Bayrağı Nişanı
Azerbaycan cumhurbaşkanı tarafından verilir
Ülke  Azerbaycan
Tür Nişan
Olası Hak
Sahipleri
Azerbaycan'ın bağımsızlığının yeniden tesisine sürekli, özverili hizmet, ekonomik, bilimsel, sosyo-politik alanlarda gelişme ve ilerleme, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü savunmada seçkin eylemler, asayişin korunmasında hizmet, cumhuriyet, ülke sınırlarını korumak ve seçkin askerlik hizmeti veren kişiler
Durum Verilmeye devam etmektedir
İstatistikler
Kuruluş 6 Aralık 1993
Öncelik
Üst Şah İsmail Nişanı
Ast Şöhret Nişanı
Azərbaycan Bayrağı ordeni - lent (2009).png

Azerbaycan Bayrağı Nişanı (AzericeAzərbaycan Bayrağı Ordeni), özellikle Azerbaycan'ın bağımsızlığının yeniden tesisine, ülke güvenliğini sağlayan ve ekonomik, bilimsel, sosyo-politik alanlarda gelişme ve ilerlemesine hizmet veren kişilere verilen bir Azerbaycan nişanıdır. Nişan, 6 Aralık 1993'te Azerbaycan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle verilmeye başlanmıştır.

Statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Bayrağı Nişanı, 10 Kasım 1992 tarihinde 370 sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey tarafından gözden geçirilmesi ve oluşturulması istenen çeşitli madalya ve nişanlar arasında yer alıyordu.[1] Nişan, Haydar Aliyev tarafından 6 Aralık 1993 tarihinde Azerbaycan Milli Meclisi tarafından onaylanmıştır. Azerbaycan Bayrak Nişanı, aşağıdaki hizmetler için Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarına, yabancı uyruklulara ve vatandaş olmayanlara verilir:

  • Azerbaycan'ın bağımsızlığının yeniden tesisine uzun süreli katkılar;
  • Sosyal ve politik gelişime özel katkılar;
  • Askeri bilime ve askeri teçhizatın geliştirilmesine üstün katkılar;
  • Azerbaycan Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünü savunan seçkin tasarruflar;
  • Kamu düzeninin sağlanmasında seçkin hizmet;
  • Ülke sınırlarını korumak ve seçkin askerlik hizmeti.[2]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Bayrağı Nişanı, ulusal süslemelerden oluşan saf altınla yıkanmış sekiz uçlu yıldız şeklinde iki kat gümüş tabaktan oluşmaktadır. Alt katman beyaz, üst katman mavi çizgili olarak renklendirilmiştir. Çizgiler ortaya, mavi, kırmızı ve yeşil renkleriyle Azerbaycan bayrağı şeklinde tasvir edilen başka bir katmanın üzerine geliyor. Nişanın arka yüzü cilalıdır ve üzerinde nişan numarası ve Azerbaycan Bayrağı yazılıdır.

Kompozisyon, mavi-kırmızı-yeşil renkli, sulanmış, beş kenarlı ipek bir şerit çubuğa yapıştırılmıştır. Nişan, 27 mm'ye 47,5 mm boyutlarında, şerit çubuk - 27 mm'ye 9 mm olarak gelir.[2] Nişan, göğsün sol tarafına takılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]