Ayutthaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihi Ayutthaya Şehri
UNESCO Dünya Mirası
Templo Yanasen, Ayutthaya, Tailandia, 2013-08-23, DD 02.jpg
Wat Yanasen
Konum  Tayland
Kriter Kültürel: iii
Referans 576
Tescil 1991 (15. oturum)
Bölge Asya-Pasifik
Wat Phra Si Sanphet Tapınağı

Ayutthaya Bangkok'un 85 km kuzeyinde bulunan bir Tayland şehridir. Antik Ayutthaya krallığının başkentliğini yapmıştır.

1350 yılında kurulan Ayutthaya, Sukhothai şehrinden sonra Siyam krallığının başkenti olmuştur. Asya'nın ticaret merkezi haline gelen şehir 1700 yılında 1 milyon kişilik bir nüfusa ulaşmıştır ve dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olmuştur. Ancak komşu Myanmar'dan gelen istilacıların 1767 yılında şehri yakıp yıkmalarıyla birlikte bu görkemli dönem sona ermiştir. Burmalı istilacılara karşı daha korunaklı olduğu için başkent Bangkok'a taşınmıştır.

Günümüzde Ayutthaya'nın görkemli günlerinden kalan kimi tarihi eserler halen görülebilir. Nehirler ve kazılan kanallar sayesinde bir ada halini almış olan Ayutthaya merkezinde onlarca Budist tapınağı bulunmaktadır. Ayutthaya Tarihi Parkı isimli bu bölge 1991 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Ayutthaya'daki tarihi eserler ve müzeler Bangkok'tan günübirlik olarak ziyaret edilebilirler.

Şehirde, taş oymacılık, seramik, müzik aletleri yapımı ve tasarımı alanlarında gelişmiş bir el sanatları üretimi var. Ayutthaya şehri “Dengeli Hayat, Sürdürülebilir Yaşam” temasıyla EXPO 2020 için İzmir’in rakibi olacak şehirlerden bir tanesidir. Ayutthaya Tarihi Parkı’nı her yıl 4 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]