Aydoğmuş, Başçiftlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aydoğmuş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Başçiftlik
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 161
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60620
Resmî site
[1] -

Aydoğmuş, Tokat ilinin Başçiftlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1923 Lozan Anlaşması ek protokolü ile Yunanistan'da yaşayan türklerin bir kısmı Türkiye'ye, Türkiye'de yaşayan rumlar ise Yunanistan'a gönderilerek mübadele gerçekleşmiştir. Selanik kentine bağlı Kayalar(Ptolemais) Beldesinde yaşayan türkler Türkiye'ye gelmiş,gelen türklerin bir kısmı rumlardan boşalan Aydoğmuş Köyüne yerleştirilmiştir.Yani MUBADİL köyüdür.

Kaynaktan çok Annem benim bu köyden olduğundan biliyorum dedlerimiz ve bu köy halkının hepsi Selaniğin Kayalar nahiyesinden gelmiş olup mubadele zamanı rum köyü olan bu köye yerleştirmişlerdir.

Bir not daha: Aydoğmuş köyü Avşardır denmiyor, adı bir Avşar obasından geliyor deniyor. Ayrıca Selanik-Kayalar köyü Karaman asıllıdır. Öyleyse onların aslı Avşar olmalı, çünkü Karamanoğulları Avşardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine göre bir kültürü vardır.Aydoğmuş Köyü'nde mübadele muhacirleri yaşamktadır.1924 yılında Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan Mübadele (değişim)anlaşması sonrasında Yunanistan'da yaşayan türklerin bir kısmı Türkiye'ye, Türkiye'de yaşayan rumlar ise Yunanistan'a gönderilerek mübadele gerçekleşmiştir.Selanik kentine bağlı Kayalar Beldesinde yaşayan türkler Türkiye'ye gelmiş,gelen türklerin bir kısmı rumlardan boşalan Aydoğmuş Köyüne yerleştirilmiştir.Yani göçmen köyüdür.Dolayısıyla çevresindeki bazı köylerden farklıdır. Köyün % 90'nı Kocaeli/Gebzede yaşamakta olup, yaz aylarında, bayramlarda ve düğünlerde halk köye gelmektedir.köy halkı yaşam standartını yükseltmek sosyal güvence sağlamak için yoğun bir göç vermiştir.bu göç te yukarıda yazıldığı gibi sanayinin bol olduğu Gebze de toplanmıştır.Bulundukları bölgede de yine köydeki birlikteliklerini sürdürmektedirler.nurettin YALÇIN

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 69 km, Başçiftlik ilçesine 17 km uzaklıktadır.Niksar ilçesine 19 km.dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 152
2000 161
1997 107

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]