Ayı Paddington

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayı Paddington'un Maceraları (The Adventures of Paddington Bear)
FormatAnimasyon serisi
SenaristStephen Ashton, Paul Mullie, Nicole Keefler,
YönetmenNicholas Roye
Yaratıcı yönetmen(ler)Michael Bond
Ülke Kanada,  Fransa,  ABD
Diliİngilizce
Bölüm sayısı39 (Parçalarla 117)
Yapım
Görüntü yönetmeniAyı Paddington (film)
Gösterim süresi6-7 dakika
Yapım şirketiCookie Jar Entertainment
Dağıtımcı firmaDHX Media
Yayın bilgileri
KanalTeletoon (Canada)
Nickelodeon /TF1(France/USA)
Yayın tarihi2002

Ayı Paddington'un Maceraları veya The Adventures of Paddington Bear, Cookie Jar Entertainment tarafından 1997 yılında yayınlanmaya başlayan çizgi film. Daha sonra 2014 yılında İngiliz film şirketi Heyday Films ve Fransız film şirketi StudioCanal ortaklığında çizgi dizinin filmi üretilmiş ve Ayı Paddington (film) serisi yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teyzesi Lucy tarafından büyütülen genç ayı Paddington, teyzenin emekli ayılar için yapılan bir tesise yerleşmesiyle birlikte kendine yeni bir ev aramaya karar verir. Bunun üzerine Perulu genç ayı soluğu Londra'da bulur. Büyükşehire yabancı olan bu ayı ne yapacağını bilmemektedir. Şansına ona İngiliz Brown Ailesi kucak açar ve Paddington artık onların evinde yaşamaya başlar. Bir yandan yeni evine, ailesine, çevresine ve şehre alışmaya çalışırken bir yandan da Bay Gruber ile Dünya'nın çeşitli yerlerine giderek dünyayı tanımaya çalışır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ayı Paddington: Peru'dan Büyük Britanya'ya gelmiş oldukça zeki ama sakar ve insanlarla ilgili pek bilgi sahibi olmayan sevimli ayı. En bölüm sonunda teyzesi Lucy'e yaşadıklarını anlatır.
  • Henry Brown: Paddington'un kaldığı evin reisidir.
  • Bay Curry: Brown Ailesinin komşusudur. Sürekli Paddington'u kullanır. Paddington'un sakarlıklarından en çok zarara uğrayan kişidir. Ondan kurtulmak ister ve ona hakaretler eder. Çok cimridir ve kimse tarafından sevilmez.
  • Bay Gruber: Ayı Paddington'a arkadaşlık eden, antika dükkânı sahibi yaşlı bir adamdır. Bir kitap yazmak için bazen Dünya'nın farklı yerlerine giderek hikâyeler toplar. Bu gezilere Paddington ile gider.