Australian Marriage Equality

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Australian Marriage Equality (Türkçe: Avustralya Evlilik Eşitliği, kısaca AME), Avustralya'da eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasını sağlamak amacıyla bir araya gelen gönüllüler tarafından yönlendirilen bir savunuculuk grubudur. AME, aynı cinsiyette olan LGBTIQ çiftlerin Avustralya'da evlilikten men edilmelerine son verilmesi için ülke çapında çeşitli kuruluşlar ve destekçilerle ortaklaşa çalışmaktadır.[1] Avustralya'da eşcinsel evlilik için kampanya yürüten en önde gelen gruptur.[2]

AME, Federal Parlamento'nun 1961 Evlilik Yasasını değiştirip eşcinsel çiftler arasındaki evliliklerin yasal olarak tanınmasını yasaklayan bir kanunun yürürlüğe girmesinden önce 2004 yılında kuruldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ About us 19 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Australian Marriage Equality. Erişim tarihi: 26 Nisan 2017. (İngilizce)
  2. ^ "Personal, political, persistent: how the campaign for marriage equality learned the hard way". The Guardian. 30 Kasım 2015. 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2017.  (İngilizce)