Au pair

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Au Pair; kelime anlamı ile anne yardımcılığıdır. Bir uluslararası kültürel değişim programıdır. Au Pair programında amaç; gençlerin farklı ülkelerdeki bir aile yanında kalarak, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmesidir.

Tüm Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında vatandaş olan gençler Au-Pair programına katılabilmektedir.Türkiye, Avrupa Birliği'ne üye başvurusunda bulunduğu ve bir NATO Ülkesi olduğu için AuPair programına dahil edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Au Pair ailenin bir üyesi olarak kabul edilir ve genel olarak günde 5, haftada 25 saat anneye yardim eder. Aynı zamanda 2 akşam babysit (çocuklarla akşam/gece birlikte evde kalmak) olur. Genellikle evi ve kendi odasını temiz, düzenli tutması için hafif ev işleri yapması ve çocuklarla ilgilenmesi beklenir. Au Pair, genelde bebek bakımından sorumlu değildir ve en az anaokulu ve üzeri yaş grubu çocuklarla ilgilenir. Bebek bakımı için ise konusunda eğitim almış adaylar istenmektedir.

Au Pair'lik, haklarınızı biliyorsanız ve tüm yabancı olduğunuz konularda bilgili olarak gidiyorsanız sizin için çok faydalı ve kariyeriniz için önemli bir dönem olacaktır. Hatta, adaylar, gidecekleri ülkeyi iyice tanıdıktan sonra vizelerini öğrenim vizesine çevirebilir ve meslek okullarında, halkla ilişkiler, yönetim, muhasebe, bankacılık, turizm vb. birçok konuda devlet okullarında eğitim alabilir.

Yurt dışında eğitim yapmak ve bir süre yaşamak herkes için en büyük rüyalardan birisidir. Fakat, yurt dışında eğitim yapmak ve yaşamak oldukça pahalı ve zahmetlidir. Türkiye'deki ailelerin ekonomik durumu Batı ülkeleri standartlarına oranla düşük olduğu için her aile çocuğunu yurt dışı eğitime gönderememektedir. Günümüzde 3 aylık bir eğitiminin toplam maliyeti (okul, konaklama, yemekler, uçak bileti ve cep harçlığı dahil) en az 5,000 Amerikan dolarını bulmaktadır. Bu kadar yüksek bir maliyeti yeni mezun ve ailesi orta gelir düzeyine sahip bir gencin karşılaması gerçekten güçtür ve 3 aylık bir sürede ne kadar yabancı bir dilin öğrenilebileceği ise belirsizdir. Tüm bu nedenlerle, Au-Pair'lik çok sayıda gence ve ailesine cazip gelmektedir. Güvenli bir ortamda 2 yıla kadar, hiçbir şey harcamadan kalıp, iyi düzeyde bir yabancı dil öğrenmek veya mesleki konuda bir sertifika veya diploma programı yapmak en mantıklı ve pratik çözüm olarak görünmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Au-pair sisteminin en önemli avantajlarından birisi maliyetlerin oldukça düşük olmasıdır. Sadece danışmanlık ücreti, uçak bileti ve vize ücreti ödenmektedir ve bu ücretler gidilecek olan ülkeye göre farklılık göstermektedirler. Au-Pair olarak birlikte yaşanılan aile, mutfak masraflarını ve temel ihtiyaçları karşılar ve bir de buna ek olarak ufak bir harçlık verir. Au Pair deneyimi, yurt dışında uzun bir süre yaşama, arkadaşlıklar kurma ve yabancı bir kültürü öğrenme deneyimidir.

Öte yandan programa katılanlar, kendi ülkeleri döndüklerinde edindikleri yabancı dil sayesinde iş dünyasında da tercih edilecek adaylar konumuna gelmektedirler.

Au-pair'in görev ve sorumlulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Au-Pair olarak temel göreviniz ailenin çocuklarının ihtiyaçları üzerine yoğunlaşacaktır. Au-Pairler çocuklar konusunda çok hassas ve titiz olmak zorundadırlar. Çocukları her şeyden önce tutmalı ve sorumlu olduğu saatlerde onlara büyük dikkat göstermelidirler.Aile içindeki özel kişisel harcamalar Au-Pair'e aittir. Özellikle telefon ve ekstra kişisel ihtiyaçlardan doğan mutfak ve giyim gibi alışverişler.Çocuklarla ilgilendiğiniz zamanlarda, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Diğer zamanlarda ise bu konularda aileyi rahatsız etmeyecek biçimde davranmalısınız.

Ailelerin görev ve sorumlulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev sahibi aile, sizi bir hizmetçi veya ücretli olarak değil, ailenin doğal bir bireyi olarak kabul etmeli, sizden ağır ev işleri istememelidir. Aile, gerekli donanıma sahip ve bir kişinin rahatlıkla kalabileceği bir odayı Au-Pair'e tahsis etmek zorundadır. Aile, Au-Pair'in beslenme, barınma, temizlik ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Aile, harçlığınızı (haftalık veya aylık) zamanında ve eksiksiz ödemek zorundadır. Aileler, yanlarında kalan Au-Pair'e kötü muamelede bulunamaz ve görevleri dışında çalıştıramaz.

İngiltere'de Au-Pair'lik[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de kimlerin Au Pair olabileceğine İngiltere Çalışma Bakanlığı (Employement Department) karar verir. Bakanlığın kararına göre ve İngiliz vize sistemine (İngiliz İçişleri Bakanlığı tarafından verilir) göre, İngiltere'de Au Pair olabilmek için aşağıdaki koşullar aranır.

Amerika'da Au-Pair'lik[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan aileler yanına Türk Au-Pair'lerini yerleştirmektedir. Amerika'da Au-Pair'lik, Amerikan Hükümetinin denetimi ve kontrolü altında yapılmaktadır ve uluslararası bir değişim projesi olarak Birleşmiş Milletlerce tanınmaktadır.

Amerika'da Au-Pair'ler haftada 45 saat ev işleri ve çocuk bakımında aileye yardımcı olmaktadırlar. Amerika'da Au-Pair'lik sistemi oldukça ciddi ve Au-Pair'den istenilen koşullar ağırdır.

Başvuru Koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 18-27 yaşları arasında olmak
  • En az lise mezunu olmak (Üniversite mezunları tercih edilmektedir.)
  • Temel düzeyde İngilizce bilmek
  • Bekar olmak (Hiç evlenmemiş olmak)
  • Çocukları seven, ev işlerine yatkın bir yapıda olmak
  • Problemleri çözebilen, esnek ve uyumlu bir kişilik yapısına sahip olmak
  • Sigara içmemek ve sürücü ehliyeti sahibi olmak tercih edilir.
  • Erkek adayların başvurusu kabul edilir.Ancak yerleştirme suresi 3-4 ay surebilir.