Atlatl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atlatl tasviri

Atlatl (ya da Mızrak Fırlatıcı) (Nahuatl: Ahtlatl), hedefe dart veya hafif bir mızrak atmak için Atlatl isimli bir fırlatma aletinin kullanıldığı hedef sporu ve eski bir Aztek silahı.[1] Atlatl, ahşap sopadan yapılan bir fırlatma aletidir. Her türlü ahşap kullanılabilir. Bir uçta sap, diğer uçta dartı tutmaya yarayan bir bölüm bulunur. Dart büyük bir oka benzer ve en az 1.25 m. boyundadır. Dart bir kancaya mile veya oyuğa yerleştirilir. Oyunda, hedefler her şekilde ve büyüklükte olabilir. Ama genelde okçuluk hedeflerine benzerler. Bazıları vahşi hayvan şeklindedir. Hepsinde puanlamanın belirtildiği bölümler vardır.

Atlatl sözcüğü Nahuatl dili kökenlidir. Yerini yay ve ok almadan önce fırlatma aletleri dünyanın birçok yerinde kullanılmaktaydı. Aztekler bu silahı 16. yüzyılda savunma amaçlı kullanmışlardır.

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Atıcı ya da Atlatl oyuncusu, sopayı sapından tutar, başparmak ve işaret parmağıyla dartı kavrar. Cirit ya da mızrak atar gibi atıcı, kolunu arkaya alır ve ileriye doğru sallar. En sonunda, bir bilek hareketiyle dart hedefe doğru atılır.

Atlatl etkinlikleri özellikle Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada gerçekleştirilmektedir. Yarışmalar belirlenen açık alanlarda düzenlenir; her hedef, hem çeşitlilik için hem de bir dizi beceriyi sınamak için atış çizgisinden itibaren farklı bir uzaklığa yerleştirilir. Tüm hedeflere yapılan atışlardan sonra en fazla puanı alan yarışmayı kazanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ atlatl. Dictionary.com. Dictionary.com Unabridged (v 1.0.1), Based on the Random House Unabridged Dictionary, © Random House, Inc. 2006. http://dictionary.reference.com/browse/atlatl 23 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • D. Garrod, Palaeolithic spear throwers. Proc. Prehist. Soc. 21, 1955, 21-35.
  • W. Perkins, "Atlatl Weights, Function and Classification", Bulletin of Primitive Technology, No. 5, 1993.
  • U. Stodiek, Zur Technik der jungpaläolithischen Speerschleuder (Tübingen 1993).
  • W. Hunter, "Reconstructing a Generic Basket Maker Atlatl", Bulletin of Primitive Technology, No. 4, 1992.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]