At kılı yatak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
At Kılı Yatak Katmanı

At kılı yatak 1800’lü yıllardan beri dolgu malzemesi olarak kullanılır. Her bir buklesinin minik yaylar[1] şeklinde olması vücudumuzun ihtiyaç duyduğu destek ve esnekliği sağlar. Aynı zamanda bu yaylar minyatür birer havayolu görevi görür ve hava akımı sağlar. Böylece yapısı gereği üzerinde fazla ısıyı ve nemi tutmaz, temiz havanın akımını sağlar. At kılı su ile ıslatılıp, silkelendiğinde yüzeyinde su tutmadığı da görülür. At kılı bukleleri aynı zamanda doğal mikro yaylardır[2]. Bu mikro yaylar vücudumuzun yatarken ihtiyaç duyduğu tüm desteği vücudumuza sağlar. Esnek yapısı sayesinde sıradan yay sistemlerinin fonksiyonlarını güçlendirir. Ayrıca bu yapı sayesinde vücut ısımız dengesini hızla yakalayabildiği için uykuya dalma süreleri kısalır.

Tüm bunlara ek olarak at kılı doğal bir malzeme olması sayesinde anti bakteriyel bir özelliği de sahiptir. Aynı zamanda mantar ve mayt önleyici özelliği ile organik bir ürün olduğunu söylemekte fayda vardır.

El işçiliği at kılı yatak üretimi

At kılı yataklar üretilirken, at kılı kimyasal işlemlere karşı çok hassas bir yapısı olduğundan hiçbir kimyasal işlemden geçirilmez. Kaynar sularda iyice yıkandıktan sonra durulanır ve 140 °C sıcaklık ve yüksek nemde atmosfer basıncının dört katı boyutunda ısıtılarak iplik haline getirilir. Bu işlemden sonra düğümleri çözülüp elleçleme yöntemi ile hacim kazandırılır.  

Bu yatakların üretimi tamamen el işçiliği[3] ile yapıldığı için oldukça zor ve pahalıdır.[4] Bir yatağın üretimi yaklaşık 350 saat sürer. Bunu üretebilen dünyada sayılı firma vardır.[5] Bunlardan bazıları ve en önemlileri Vispiring, Hälsa, Glencraft, Hästens’tir.