İçeriğe atla

Asya (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Asya
DoğumTülay Keçialan
1 Mart 1965 (59 yaşında)
Eskişehir, Türkiye
EğitimEskişehir Ahmet Kanatlı Lisesi
MeslekŞarkıcı-şarkı yazarı
Evlilik
Şevki Kaygusuz
(e. 1996; b. 2020)
[1]
Çocuk(lar)1
Müzikal kariyeri
TarzlarPop
Etkin yıllar1981-günümüz
Müzik şirketiYaşar Plak · Sony · Seyhan · DMC
İlişkili hareketlerNilüfer

Tülay Keçialan ya da bilinen adıyla Asya (1 Mart 1965, Eskişehir), Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır.

1 Mart 1965 tarihinde, Ahmet-Şencan Keçialan çiftinin kızı olarak Eskişehir'de dünyaya geldi. Müziğe eğilimi ilkokul yıllarında başlayan, ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Eğitim Merkezinde müzik eğitimi alan Asya, Eskişehir Ahmet Kanatlı Lisesinde okurken Milliyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması'nda Türk Halk Müziği dalında solist olarak birinci seçildi.

Liseden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum'da başlayan ve daha sonra Ankara'da devam eden Tülay Keçialan, Nilüfer'in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın ismini kullandı. Müzik kariyerine Bodrum'da başlayan Tülay Saygın, burada kendisini dinleyen müzisyen İlhan Feyman'ın teklifini değerlendirerek Ankara'ya gitti.[2] 80'li yılların başlarında Tülay-Metin İkilisi'nin üyesi olarak bir süre müzik çalışması yaptı.[3] Ankara'da Grup Angora'nın solisti olarak çalıştığı dönemde İngilizce ağırlıklı repertuvarıyla çoğunlukla otellerin roof'larında sahneye çıktı. Ayrıca Başkent ve Altınnal gazinolarında kadınlar matinesinde sahne aldı. 1986 yılında pazar günleri TRT Ankara Televizyonu'nda yayımlanan bir çocuk programında Grup Angora ile birlikte müzik yaptı.[4] Ankara'da müzik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katılması yönünde gelen teklife olumlu yanıt veren Tülay Saygın, 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne "Zamanda Gezinti" isimli şarkı ile katıldı. 1990 senesinde yarışan şarkıların diğer solistleri ise; İzel Çeliköz, Sibel Tüzün, Sevingül Bahadır, Sertab Erener, Oya Küçümen, Kayahan, Demet Sağıroğlu, Rüya Ersavcı, Candan Erçetin ve Fatih Erkoç idi.

Tülay Saygın'ın, vokalistleri Adalet Güzey, Elif Öztürk ve Çelik Erişçi ile birlikte seslendirdiği bir Selmi Andak bestesi olan "Zamanda Gezinti" isimli şarkı 12 puan alarak on beş şarkı arasında onuncu oldu. 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ni ise Kayahan ile Demet Sağıroğlu ikilisinin seslendirdiği "Gözlerinin Hapsindeyim" kazandı. "Zamanda Gezinti" daha sonra "Bir Dünya Doğuyor" ismiyle Nilüfer tarafından "Sen Mühimsin" isimli albümünde yorumlandı. Tülay Saygın'ın Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki performansını çok beğenen Nilüfer, Ankara'da bulunduğu bir gece kendisi ile tanışmak üzere şarkıcının çalıştığı roof'a gitti. Tülay Saygın'ın orkestra eşliğinde o yılların en meşhur şarkılarından Stop!'ı yorumladığı sırada içeri giren Nilüfer, solistin sesini çok beğendi. Tülay Saygın'ın sahnesini de çok başarılı bulan Nilüfer, program bitiminde kendisine vokalistlik teklifinde bulundu.[4] Sekiz yıl Ankara'da Grup Angora'nın solistliğini yaptıktan sonra İstanbul'a taşınan Tülay Saygın müzik kariyerine Nilüfer ile devam etmeye başladı. Nilüfer'in albümlerinde ve konserlerinde dört yıl boyunca kendisine vokalist olarak eşlik eden Tülay Saygın, zaman zaman da diğer sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer aldı.

Tülay Saygın, 1992 yılında ise sözü Mutlu Yuluğ'a, müziği Önder Bilge'ye ait olan "Haykır Sevda Dağlarına" isimli şarkıyı yorumlayarak İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması'nda birincilik kazandı. Aynı yarışmada ikinciliği Suat Suna, üçüncülüğü ise İzel-Çelik-Ercan (İzel Çeliköz, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi) grubu elde etti. 1992 senesinde yarışan şarkıların diğer solistleri ise; Coşkun Demir, Gülay Eralp, Meltem Taşkıran, Ersan Erdura'dır. Yine Tülay Saygın, Nisan 1994'te yayımlanan ve bir Nilüfer prodüksiyonu olan Asya isimli ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışması çerçevesinde ismini Asya olarak değiştirdi. Bu albümün en önemli hiti Onno Tunç bestesi "Vurulmuşum Sana" hemen hemen her müzik listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Albümün diğer hitleri ise Sinan Bökesoy bestesi "Yoksun Sen" ve Klev Diamanti bestesi "Romantik Aşk"tır.

Asya'nın ikinci albümü 1996 Mayıs'ında yayımlandı ve ilk klip Mustafa Sandal bestesi "Beni Aldattın"a çekildi. Bu şarkının önemli bir hit olması albüm satışlarını önemli yönde etkiledi. Albümdeki diğer önemli şarkılar Gökhan Kırdar bestesi "İsyankar", Deneb Pinjo bestesi "Ayrılmak Zor" ve Garo Mafyan bestesi "Affetmem"dir. Üçüncü albümünü 1999'da yayımladığı dönemlerde iş adamı Şevki Kaygusuz ile evlenen ve bu evlikten Aslı isimli kızı dünyaya gelen Asya, 2002 yılının Temmuz'unda Dönmem Yolumdan isimli albüm ile müziğe geri döndü.

Asya'nın, sözlerini kendisinin yazdığı, müziklerini ise Gürsel Çelik ile birlikte hazırladığı albümü "Aşktır Beni Güzel Yapan", 19 Ağustos 2007 tarihinde yayımlandı.[5] Asya, yeni albümüne prodüktör olarak imza atarken, albümün müzik direktörlüğünü Özgür Buldum üstlendi.[6] Yeni albümün çıkış parçası olan "Gittin Gideli"ye Karaköy Bankalar Caddesi'nde klip çekildi. Son albümü Aşk İz Bırakır ise 10 Mart 2014 tarihinde yayımlandı. 2020 yılında söz ve müziği Ümit Sayın'a ait olan Unutup Gitti teklisini yayımladı.

Televizyon programı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Asya, 2010 yılında Engin Gürkey ile birlikte TRT Müzik kanalında Müziğin Binbir Dili adlı müzik programını sundu. Bahse konu müzik programı, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşama ve gelişme imkânı bulmuş farklı kültürlerin müzik türlerini günümüze taşıdı ve her bölümde farklı dillerde müzik yapan sanatçılar konuk edildi.

  1. ^ "Şarkıcı Asya ile Şevki Kaygusuz anlaşmalı boşandı". Sözcü. 9 Aralık 2020. 11 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Mütevazı demirci!". Sabah. 11 Temmuz 1999. 19 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Bu İkiliyi Aşk Yarattı", 32. Şey Dergisi. 1984. 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021. 
  4. ^ a b Fulya Öztürk (Ocak 2003). "Asya Röportajı". Turkiyeonline. 21 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ Sema Denker. "İşte Asya ailesi". Hürriyet Kelebek. 6 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Asya tekrar müzik dünyasında". haber3.com. 29 Eylül 2007. 27 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Beyaz Güvercin'de Yeni Ses". Milliyet Ekran. 31 Ağustos 1992. s. 3. 27 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]