İçeriğe atla

Astro Boy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Astro Boy
Astro Boy logosu
鉄腕アトム
(Tetsuwan Atomu)
TürMacera, bilimkurgu, süper kahraman[1]
Manga
Astro Boy
YazarOsamu Tezuka
YayımcıKobunsha
Cilt sayısı23

Astro Boy, Japonca: 鉄腕アトム, Hepburn romanizasyonu sisteminde: Tetsuwan Atomu) 1952'den 1968'e kadar Osamu Tezuka tarafından yazılmış ve gösterilmiş bir japon manga dizisi. Hikâye, "Astro Boy" adında android'in ve diğer karakterlerin maceralarını izliyor. Manga orijinal olarak 1951-1968 yılları arasında yayınladı. Manga daha sonra 1967-1969 yıllarda gazete serisinden, 1972-1973 ve 1980-1981 yılları arasında ise iki seriden oluşmaktadır.[2]

Manga, daha sonradan anime olarak dünya çapında tanıtılmış olan ilk popüler animasyon dizisi Astro Boy olarak TV için yayınlandı. Astro Boy, yurt dışında büyük başarıya imza attı, daha sonra 1980'li yıllarda ve 2003'te, diğer ülkelerde "Astroboy" olarak da bilinen "New Mighty Atom" ismi ile yayınlandı.[3] Tezuka'nın orijinal manga dizisine dayanan Amerikan bilgisayar animasyonlu bir film 23 Ekim 2009'da piyasaya çıktı.

Plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Astro Boy, robotların insanlarla bir arada bulunduğu fütüristik bir dünyada kurulmuş bir bilimkurgu serisidir. Odak noktalı başlıklı "Astro Boy" (bazen "Astro" olarak anılır) maceralarla ilgilidir: Astro Boy Bilim Bakanlığı'nın başkanı Doktor Tenma (1960 İngilizce dublajında Dr. Astor Boyton II) tarafından oluşturulan güçlü android robot idi. Tenma, Astro'yu ilk bölümde ölen Tobio'nun anısına kurdu ve Astro'ya gerçek Tobio gibi sevgiyle davrandı.[4] Bununla birlikte, Doktor Tenma kısa süre sonra, küçük robotun boşluğunu dolduramayacağını fark etti, özellikle Astro'nun büyümediğini ve insan estetiğini ifade edemediğini anladı.

Bir süre sonra, Bilim Bakanlığının yeni başkanı Profesör Ochanomizu, Astro Boy'un sirkte yer aldığını fark eder ve Hamegg'i Astro'yu kendisine çevirmeye ikna eder. Daha sonra Astro'yu kendisine ait gibi alıyor, Astroya nazikçe ve sıcak davranarak onun yasal koruyucusu oluyor. Kısa süre içinde Astro'nun üstün güç ve becerilere sahip olduğunu ve insan duygularını deneyimleme yeteneğinin farkına varıyor.[5]

Astronun yüksek bir IQ yeteneği vardır. Başka özelliklerden 100 bin beygir gücü, jet uçuşu, gözlerinde yüksek yoğunluklu ışıklar, ayarlanabilir işitme, anında dil çeviri, kalçalarında geri çekilebilir bir makineli tüfek özellikleri bulunuyordu. Bu yetkilerini kullanmakla Astro suç, kötülük ve adaletsizlikle savaşa devam ediyordu. Ayrıca Astro'da kişinin iyi ya da kötü olup olmadığını belirleme yeteneği de vardır. Düşmanlarının çoğu, robota nefret eden insanlar, çılgına dönmüş robotlar ya da yabancı işgalcilerdir.[6] Neredeyse her hikâye, Astro ve diğer robotları içeren bir savaşı içeriyor. Bir manga bölümünde Astro, ABD Hava Kuvvetleri'ni ele geçirmiş ve bazı masum Vietnamlı köylüleri bombalamaya son vermiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mighty Atom / Astro Boy - dizinin ana karakteri.
 • Umatarō Tenma / Dr. Boynton / Dr. Balthus - Astro'nun babası ve yaratıcısı.
 • Profesör Ochanomizu / Doktor Ochanomizu / Dr.Packidermus J. Elefun - Bilim Bakanlığı Başkanı
 • Astro'nun anne-babası - Prof. Ochanomizu tarafından Astro'yu insana benzetmek için yaratıldı.
 • Uran / Astro Kız / Zoran - Astro'nun küçük kızkardeşi.
 • Kobalt / Jetto - Astro'nun küçük kardeşi.
 • Chi-Tan / Ti-Tan - Astro'nun bebek kardeşi.
 • Higeoyaji / Mustachio / Shunsaku Ban / Sayın Percival Pompous / Baba Walrus / Albert Duncan / Wally Kisaragi - orijinal manga ve 1980. yılının TV dizisinde Astro'nun okul öğretmeni ve komşusu; 1960'lı yıllarda Astro için özel dedektif ve vekil.
 • Shibugaki ve Tamao / Dinny ve Specs - Astro'nun arkadaşlarından ikisi.
 • Şef Nakamura / Şef McLaw.
 • Müfettiş Tawashi / Müfettiş Gumşör.
 • Tobio Tenma / Astor Boynton III / Toby Boynton / Toby Tenma - Astro'nun modellendiği küçük çocuk, ilk bölümde ölen biri.
 • Atlas - Astro'nun maceralarında karşılaştığı birçok kötü niyetten biri.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Astro Boy Omnibus Volume 1 TPB". Dark Horse Comics. 18 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2022. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017.