Aston (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ASTON
Genel bilgiler
Başladığı yer Sidney, Avustralya
Tarzlar Klasik, Emstrümental Düzenleme (Cover)
Müzik şirketi Warner Music Group
Resmî site www.astonmusic.com
Üyeler Will Henderson
Hanna Oblikov
Michael Bennet
Eliza Morrison
Daniel Luscombe
Ella Jamieson

ASTON 2009 yılında Avustralya, Sidney'de kurulmuş bir müzik grubudur. Eliza Morrison (Keman), Michael Bennett (Keman), Hanna Oblikov (Viyolonsel), Will Henderson (Gitar), Ella Jamieson (Piyano) ve Daniel Luscombe (Perküsyon) 'dan oluşan grup üyelerinin tamamı Sidney Üniversitesi, Sidney Müzik Konsevatuarı'nda eğitim görmüştür.

ASTON sosyal paylaşım ortamında ünlenmiş bir gruptur ve Youtube sayesinde geniş kitlelerce tanınma imkânı bulmuştur. Lady Gaga'nın Telephone adlı şarkısını enstrümantal biçimde düzenleyerek internete yükleyen grup bir ay içerisinde 670.000'i aşan izlenme sayısıyla ilk çıkışını yapmıştır.[1] Bu videosuyla yılın en çok izlenen Avustralyalı müzik videosu olmayı da başaran grup, sanal ortamdaki bu başarının ardından Warner Music Group ile anlaşma imzalamıştır. Ünlü blog yazarı Perez Hilton, kişisel sitesinde grubun parçalarını paylaşılarak Aston grubuna yönelik beğenisini ifade etmiştir.[2][3]

ASTON grubu günümüz popüler şarkılarını yeniden düzenleyerek klasik müzik formunda enstrümantel yorumlamalar yapmaktadır. 2011 Temmuz'una kadar yapmış oldukları yeniden düzenlemeler arasında Lady Gaga'nın Telephone, Rihanna'nın Rude Boy, Kylie Minogue'un Confide In Me, Coldplay'in Viva La Vida parçaları bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Daily Telegraph - Sydney classical music group Aston is online music sensation with version of Lady Gaga's Telephone on YouTube". 2 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 
  2. ^ "Perez Hilton - Telephone like you've never heard it before". 30 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 
  3. ^ "Perez Hilton - Adele Gets The Classical Treatment!". 7 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]