Assab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Assab
Tigrinya diliዓሰብ, ʿAsäb
Arapçaعصب (Arapça)
Assab
Eritre'deki konumu
Eritre'deki konumu
Rakım16 m
Nüfus
 (2012)
 • Toplam101.284
 • Yoğunlukoto oto/km²

Assab (veya Aseb, eski adı Avalites; (Tigrinya diliዓሰብ, ʿAsäb; Arapçaعصب) Kızıldenizin batı sahilinde, Eritre devletinin Kuzey Kızıldeniz bölgesinde bulunan bir liman şehridir.

Genel görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük market, plaj ve gece hayatı ile tanınan şehirde bölgeye hizmet eden Assab Uluslararası Havalimanı bulunur. Yaz aylarında oldukça sıcak olan şehirde Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığı 54 °C (129 °F) sınırına kadar çıkar.

Şehrin 1989 yılında 39600 nüfusu vardı. 1997'de ekonomik sebeplerden dolayı kapanana kadar burada bir petrol rafinerisi vardı. Arsinoe şehrinin yakınındadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1869'da Sultan burayı Rubattino Gemi Şirketine sattı, 1882'de İtalya'nın eline geçti. İtalya Assab'ı gemiler için bir kömür istasyonu olarak kullandı.[1] Daha sonra Sovyet Birliği burada bir petrol rafinerisi kurdu. 20. yüzyıl'da Assab Etiyopya'nın ana limanı oldu. 1980'lerdeki Eritre Bağımsızlık Savaşı ve kıtlık zamanlarında Eritre'ye yapılan gıda yardımında Etiyopya'nın Tigray ilindeki limandan yapılıyordu.

1990'larda yeni terminalin yapılmasıyla liman olanakları aşırı derecede çoğaldı fakat 1998'de ise Etiyopya terminal inşa ettikten sonra popülaritesi tekrar azalmaya başladı (bakınız Eritre-Etiyopya Savaşı). Assab büyük marketleri, sahilleri ve gece yaşamıyla bilinir ve bir de hava meydanı vardır.

Eritre ile Etiyopya arasında halen Assab'daki bu limanın işletilmesiyle ilgili devam eden bir tartışma vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edward Ullendorff, The Ethiopians: An Introduction to Country and People, ikinci baskı (Londra: Oxford Üniversitesi Baskısı, 1965), p. 90. ISBN 0-19-285061-X.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]