İçeriğe atla

Aslan, Cadı ve Dolap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aslan, Cadı ve Dolap
The Chronicles of Narnia The Lion, the Witch and the Wardrobe
Kitabın Türkçe basım kapağı
YazarC. S. Lewis
ÇevirmenMüfit Balabanlılar
Kapak sanatçısı
Cliff Nielsen
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Dilİngilizce
KonuNarnia diyarında yaşanan maceralar
TürFantastik kurgu roman
Yayım16 Ekim 1950 (özgün)
YayımcıTürkiye Doğan Egmont Yayıncılık
Medya türüBasılı
Sayfa187
Narnia Günlükleri serisi
Büyücünün Yeğeni Aslan, Cadı ve Dolap At ve Çocuk

Aslan, Cadı ve Dolap, C. S. Lewis'in 7 kitaplık Narnia Günlükleri serisinin ikinci kitabıdır. Bu, aslında serinin ilk yazılan kitabıdır; ancak içerik sırasına göre ikinci sıradadır ("Büyücünün Yeğeni", daha sonra, bu kitaptan önce okunması için yazılıyor). İngiltere'de en çok okunan çocuk kitaplarından biridir. Ayrıca serinin en çok okunan kitabıdır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter, Susan, Edmund ve Lucy, II. Dünya Savaşı'nda bombalanan Londra'dan kurtarılarak, ünlü bir profesörün yanına gönderilirler. Bu tarihi malikanede saklambaç oynarken Lucy sayesinde antika bir dolabın içine dalarlar ve kendilerini sihirli Narnia ülkesinde bulurlar... Ancak Narnia'da mevsim sürekli kıştır ve ülke, kötü kalpli Cadı tarafından ele geçirilmiştir. Kardeşlerin gelişi, Narnia'da baskı altında yaşayan halk tarafından büyük bir coşku ile karşılanır. Çünkü eski bir efsaneye göre kahraman dört kardeş, Beyaz Cadı'nın zulmünü bitirecek, onun görkemli sarayındaki tahtına kurulacak ve gerçek kral Aslan, Narnia'ya geri dönecektir. Kardeşler iyi ve kötü arasındaki bu savaşta Narnia'ya yardım etmeye karar verirler.

Kitaptan bazı izler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplarda Türk mitolojisine ait önemli izler bulunmaktadır. Bu kitapta bulunan aslanın gerçek adı Aslan'dır. Yani yazar aslana isim verirken, İngilizce "Lion" yerine Türkçe karşılığı olan "Aslan" adını kullanmıştır. Aslan, serinin 7 kitabında da yer alan, adaletin, bilgeliğin ve cesaretin sembolüdür. Ayrıca dört kardeşten biri olan Edmund, Narnia'da Beyaz Cadı ile ilk kez karşılaştığında, Cadı ona Türk lokumu ikram eder ve Edmund, ilerleyen zamanlarda hep Türk lokumu yemek istediğini söyler.

Serinin tüm kitaplarında da Türk kültürüne ait izlere rastlanmaktadır.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kitabın bir de 2005 yapımı filmi bulunmaktadır. Film, 9 Aralık 2005 tarihinde Avrupa ve Kuzey Amerika'da gösterime girmiştir. En son 4 Mart 2006 tarihinde Japonya'da olmak üzere, dünyanın geri kalan kesimlerinde de vizyona girmiştir.

Narnia Günlükleri kitap serisinin yazımından 50 yıl sonra, heyecanlı serinin ilk filmi olan Aslan, Cadı ve Dolap gösterime girer girmez tüm dünyada büyük bir başarı yakaladı. ABD'de 291.710.957 $, uluslararası olarak ise 453.073.000 $ hasılat ile toplam kazancı 744.783.957 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta sonu 65.556.312 $ gelir elde etmiştir.

Filmde Pevensie Kardeşler; William Moseley (Peter), Anna Popplewell (Susan), Skandar Keynes (Edmund) ve Georgie Henley (Lucy) tarafından canlandırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]