Aslan, Cadı ve Dolap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aslan, Cadı ve Dolap
The Chronicles of Narnia The Lion,the Witch and the Wardrobe
Aslan Cadı ve Dolap.png
Yazar C. S. Lewis
Çevirmen Müfit Balabanlılar
Kapak sanatçısı
Cliff Nielsen
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Yayımcı Doğan Egmont yayıncılık
Sayfa 187
Narnia Günlükleri serisi
Büyücünün Yeğeni Aslan, Cadı ve Dolap At ve Çocuk

Aslan, Cadı ve Dolap C. S. Lewis'in Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı bir kitap. 7 kitaplık Narnia Günlükleri serisinin 2. kitabıdır. Bu aslında serinin ilk yazılan kitabı. (“Büyücünün Yeğeni”, daha sonra, bu kitaptan önce okunması için yazılıyor).

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie savaştan kaçan küçük kardeşlerdir ve ünlü bir profesörün büyük malikanesine gönderilirler. Bu malikanedeki bir dolabın içine dalarlar ve kendilerini Narnia’da bulurlar… Ancak Narnia, eski Narnia değildir. Çünkü kötü kalpli bir cadı tarafından ele geçirilmiştir ve her mevsim kışı yaşamaktadır. Kardeşler büyük bir olaya bulaştıklarının farkına varırlar ve Narnia'ya yardım etmekte karar kılarlar.

Not:Kitaplarda Türk mitolojisine ait izler bulunmaktadır. Bu kitaptaki aslanın gerçek adı Aslan'dır. Yani yazar aslana isim verirken İngilizce Lion yerine türkçe karşılığı olan Aslan adını kullanmıştır. Ayrıca Edmund Narnia'da Beyaz Cadı ile karşılaştığında cadı onu sihirli Türk Lokumu ile kandırmıştır. Seride sadece bu kitapta değil, diğer kitaplarda da Türk kültürüne ait izlere rastlanmaktadır.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kitabın bir de 2005 yapımlı filmi bulunmaktadır. Film 9 Aralık 2005 tarihinde Avrupa ve Kuzey Amerika'da gösterime girmiştir. En son 4 Mart 2006'da Japonya'da olmak üzere dünyanın geri kalan kesimlerinde de vizyona girmiştir.

Narnia Günlükleri kitap serisinin yazımından 50 yıl sonra, heyecanlı serinin ilk filmi olan "Aslan, Cadı ve Dolap" , gösterime girer girmez tüm dünyada büyük bir başarı yakaladı. ABD'de 291.710.957 $, uluslararası olarak 453.073.000 $ hasılat ile toplam kazancı 744.783.957 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta sonu 65.556.312 $ gelir elde etmiştir.

Pevensie Kardeşler Peter (William Moseley), Susan (Anna Popplewell), Edmund (Skandar Keynes) ve Lucy (Georgie Henley) tarafından canlandırılmıştır.