Asansör emniyet devresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Asansör Emniyet Devresi, asansörde olası kazaları önlemek amacı ile kurulmuş bir sistemdir. Bütün ulaşım araçlarında olduğu gibi asansörlerde de kazaları olabildiğince aza indirmek gerektiğinden emniyet devreleri bulunmaktadır.

Genellikle üç seri devreyi takip eden sistemden oluşur;

 • Stop(Acil Durdurma) Devresi
 • Fiş Devresi
 • Kilit devresi

Stop (Acil Durdurma) Devresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Asansörün olağan dışı çalıştığı takdirde durdurmaya veya sistemdeki arıza giderilene kadar durdurmaya yarayan emniyet devresidir. Asansördeki emniyet noktalarını seri bir şekilde dolaşarak döner.

 1.makina dairesi acil stop butonu (panoda veya el kumandasında)
  a.makina motor acil stop butonu
  b.regülatör stop sivici
  c.Makine dairesi kurtarma kapağı sivici
 2.kuyu acil stop butonu
  a.regülatör alt makara stop sivici
  b.alt son durdurucu stop sivici
  c.üst son durdurucu stop sivici
  d.piston gevşek halat stop sivici(hidrolik sistemlerde)
  e.Kuyu dibi mantar stop (Asansör bakımcısına yönelik risk mevcut bu sebeple konulmaladır)
 3.kabin üstü acil stop butonu
  a.kabin içi acil stop butonu
  b.kabin paraşüt fren stop sivici

Fiş Devresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Asansör stop devresinden beslenir. Asansördeki fiş devrelerine seri olarak bağlanır. Asansör dış kapısının kapalı olduğu sinyalini ana karta bildiren sistemdir. Fiş devresi elektriği geçirmiyorsa ana kart asansörün harekete geçmesine izin vermez. Aynı zamanda stop devresi sinyali gelmediği takdirde fiş devresi sinyali de gelmez.

Kilit Devresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiş Devresinden beslenir. Asansördeki Kilit Devresine seri olarak bağlanır. Asansör Dış kapısı kapalı olduğu zaman harekete geçmeden önce dış kapıyı kilitler, kapı kilitlenmediği takdirde anakart kilidi deneme sayısının ayarına göre tekrar dener. Kilit devresi geçirdiği takdirde asansör harekete geçer.

Ek bilgiler

Bu bilgiler klasik bir asansöre göre verilmiştir. Dış kapı çarpma kapı olarak ele alınmıştır. Yarı otomatik asansörlerde genel olarak Kilit Devresi son olarak Kabin Kapıdan geçirildikten sonra Anakart'a gönderilir. Tam otomatik asansörlerde genel olarak Fiş Devresi Kabin Kapısından geçirilir Kilit Devresi ise Kat Kapılarından geçirilerek Anakart'a gönderilir