As You Were

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Older and Far Away
Bölüm No 6. sezon, 15. bölüm
Yazar Douglas Petrie
Yönetmen Douglas Petrie
Konuk Oyuncu(lar) Marc Blucas
   (Riley)
Ivana Milicevic
   (Sam)
Çekim Tarihi 26 Şubat 2002
Önceki Bölüm Older and Far Away
Sonraki Bölüm Hell's Bells

"As You Were" Buffy the Vampire Slayer dizisinin altıncı sezonunun onbeşinci bölümüdür.

Genişletilmiş Anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Buffy'nin mesaisiyle başlar. Daha sonra devriyeye çıkar ve karşısına çıkan ilk vampir koktuğu için onunla dövüşmek istemez. Buffy ise buna bozulur ve onu kazık fırlatarak yok eder. Eve döndüğünde Willow ve Dawn Bronze'a gideceklerini söyleyip Buffy'yi de davet ederler ama o gitmek istemez. Bu sırada Anya ve Xander düğün hazırlıklarına devam etmektedirler. Willow ise Tara ile araları yavaş yavaş düzeldiği için çok mutludur.

Buffy koltukta uyuyakalmıştır ve çöp arabasının sesiyle uyanır. O gün çöp günüdür ama Buffy çöpleri yetiştiremez. Postaları alır ve eve döner. İlk posta Sunnydale Üniversitesi'nden gelmiştir ve Buffy'nin kayıt yenileme talebini yerine getiremedikleri yazmaktadır. Buffy işe gider ve kasa sırası onda olduğu için kasaya geçer. Kasaya geçtiğinde ise Riley'yi görür. Riley ona 48 saattir bir iblisin peşinde olduğunu, iblisin şu an Sunnydale'de olduğunu ve Buffy'ye ihtiyacı olduğunu söyler. Buffy yardım teklifini kabul eder ve Riley ile Doublemeat Palaceden ayrılır. Devriye gezerlerken iblis karşılarına çıkar ve onunla savaşırlar. Ama olumlu bir sonuç alamazlar. İblis çok güçlüdür. Arabaya atlayıp iblisin peşine düşerler. Riley, Buffy'ye operasyon tulumu verir. Bu sırada Xander ve Anya, Xander'ın nefret ettiği dayısını karşılamak için havaalanına giderken trafikte mahsur kalmışlardır.

Riley ve Buffy iblisin peşinden baraja giderler. Aşağıya inebilmek için birbirlerine tutunmak zorunda kalırlar. Aşağı inip iblisle kavga ederken Riley ve Buffy yakınlaşır. Tam bu sırada Riley'nin yeni eşi Sam gelir. Buffy, Riley'nin evlendiğini öğrendiğinle şoka girer ve iblisi öldürür. Fakat operasyon iblisi öldürmek için değildir. Üçü birlikte Buffy'nin evine giderler. Xander ve Sam düğün hakkında konuşurken iyi anlaşırlar. Riley şehirde 'Doktor' lakaplı birini bulmaları gerektiğini söyler. Riley barlara bakarken Sam ve Buffy iblisin yuvasını arayacaklardır.

Buffy ve Sam devriyeye çıkarlar. Sam Buffy'ye onun sadece avcı olarak değil, Buffy olarak da efsane olduğunu söyler. Buffy duygulanır ve Riley ile olayların farklı gelişmesini istediğini söyler. Ama artık çok geçtir. Buffy'nin kalbi kırılmıştır ve Spike'ın yanına gider. Onu sevdiğini söylemesini ister ve öpüşmeye başlarlar. Kısa bir süre sonra Riley Spike'ın mezar odasına gelir ve ikisini görür. Daha sonra Spike'ın Doktor olduğunu söyler. Buffy şaşkınlık içindedir ve Riley ile birlikte aşağıya inerler, yumurtalar oradadır. Buffy oraya bir bombe atar ve hepsini öldürür.

Riley ve Sam görevleri tamamlandığı için helikopterle şehirden ayrılırlar. Buffy Spike'a onu kullandığını ve bunun kendisini öldürdüğünü, ilişkilerinin bittiğini söyler. Bölüm de burada biter.

Yapım ve Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Cast[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel konuk oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuk oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yardımcı oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüksiyon detayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Muzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İtalyanca başlık: "Difficile da Dimenticare" ("Unutması zor")
  • Almanca başlık: "Überraschender Besuch" ("Şaşırtıcı ziyaret")
  • Fransızca başlık: "La Roue Tourne" ("Dümen dönüyor")
  • Japonca başlık: "君のままで" ("Kimi No Mama De" - "Sen olduğun gibi")