Asılacak Kadın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Asılacak Kadın
Yazar Pınar Kür
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayım 1979
Yayımcı Bilgi Yayınları
Medya türü Baskı
Sayfa 191

Asılacak Kadın, yazar Pınar Kür tarafından kaleme alınan, 1979 yılında yayımlanan romandır.

Hasta ruhlu ve cinsel sapkınlıkları olan bir adamla evlenmeye mecbur bırakılan Melek isimli kadın kahramanın yaşam serüvenini ve intihara sürüklenişini konu edinir. Eserde, idama mahkûm edilen Melek'in hikâyesi coğulcu anlatıcı kullanılarak anlatılmıştır. Mekân bir mahkeme salonu; anlatıcı figürler sırasıyla yargıç Faik İrfan Elverir, “düşkün kadın” Melek Ebruzade ve genç delikanlı Yalçın Özveren’dir. Gerçek bir olaya dayandığı, Edirne’de yaşanan olayı Halide Nusret Zorlutuna’nın Pınar Kür’e aktardığı ifade edilir.[1]

Kadının toplumsal konumdaki yerine dair eleştirel bakış açısıyla yazılan romanda, bir kadının toplumdaki cahillik, bağnazlık ve bencillik yüzünden, kendi başına karar veremeyen ve başkaları tarafından yönlendirilen, edilgen hasta ruhlu bir adamla evlenmeye mecbur bırakılması sonucunda yaşadığı cinsel istismarla geçen yaşam serüveninin intiharla bitmesi konusu işlenmektedir. Ayrıca toplumun, kadınların yaşamlarının ve yaşadıkları olayların nedenleri veya sonuçlarını bilmeden, dışarıdan yargılayıcı bir tutumda olması, romandaki temel toplumsal eleştirilerden biridir.

Kitabın toplatılması[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk defa 1979 yılında Bilgi Yayınevi tarafından basılan kitap, 1986'da Can Yayınları tarafından yeniden basıldı. Ancak müstehcen unsurlar içerdiği iddiasıyla basımı 1986 yılında durdurulmuş ve hakkında toplatma kararı verilmiş; yazar ve yayıncısı hakkında dava açılmış; iki buçuk yıl süren davanın sonunda "sanat eserlerinin pornografik eserlerle aynı türden bir değerlendirmeye tabi tutulamayacağı" gerekçesiyle hem kitap hem de yazarı ve yayıncısı beraat etmişlerdir.[2]

Film uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Asılacak Kadın, 1986 yılında Başar Sabuncu yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı.[3] Filmin başrollerinde Müjde Ar, Yalçın Dümer, İsmet Ay gibi isimler yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yeşilkurt, Türkan. "Bir Sadistin Karanlık Nesnesi Olarak Düşmüş Kadın". Söylem Filoloji Dergisi Cilt 2 , Sayı 2, Yıl 2017. 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2020. 
  2. ^ Kavalcı, Tolga. "Pınar Kür'ün Asılacak Kadın Romanı Üzerine Bir İnceleme". 2 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2020. 
  3. ^ "Asılacak Kadın filmi hakkında". www.tsa.org.tr. Türk Sineması Araştırmaları. 8 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2022.