Artur Dmitriyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madalyalar
Artistik Buz Pateni
Olimpiyat Oyunları
the  Birleşik Takım adına
Altın 1992 Albertville Çiftler
 Rusya adına
Gümüş 1994 Lillehammer Çiftler
Altın 1998 Nagano Çiftler
Artur Dmitriyev
Kişisel bilgiler
Temsil edilen ülke Rusya
Doğum21 Ocak 1968 (56 yaşında)
KoçuTamara Moskvina
Emeklilik1999

Artur Valeryeviç Dmitriev (Rusça: Артур Валерьевич Дмитриев; d. 21 Ocak 1968), Rus buz patenci. Sovyetler Birliği ve Rusya adına yarışmıştır. Natalia Mishkutenok ve Oksana Kazakova ile birlikte yarışmalara katılmış, üç Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dmitriev partneri Natalia Mishkutenok ile birlikte 1992 Kış Olimpiyatlarında altın madalya aldı. Sovyetler dağıldıktan sonra yapılan bu oyunlarda Sovyet sporcular Unified Team ismi altında yarıştı. 1994 Kış Olimpiyatlarında Rusya adına yarışan ikili bu oyunlar için amatör spora geri dönen Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov'un ardında gümüş madalyayı kazandı. Mishkutenok ve Dmitriev ayrıca 1991 ve 1992 yıllarında Dünya ve Avrupa Şampiyonasını kazandı.

Mishkutenok sporu bırakmaya karar verdikten sonra Dmitriev yeni bir partner arayışına girdi. Oksana Kazakova ile çalışmaya başlayan Dmitriev 1996 yılında Avrupa şampiyonasını kazandı. 1998 Olimpiyatlarında ise Yelena Berezhnaya ve Anton Sikharulidze'nin önünde altın madalyayı aldılar. Bu Dmitriev'i çiftlerde iki farklı partner ile iki Olimpiyat altını kazanmayı başaran ilk erkek sporcu yapıyordu.

Dmitriev Tamara Moskvina tarafından çalıştırıldı. Dmitriev'in eşi Tatiana Druchinina bir koreograftır ve Tatiana Navka / Roman Kostomarov'un Olimpiyat programlarının koreografisini hazırlamıştır. Druchinina ve Dmitriev 1992 yılında evlendi. Çiftin Artur Jr. isminde bir oğlu vardır.

Oksana Kazakova ile birlikte Ksenia Ozerova / Alexander Enbert'in antrenörlüğünü yapmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]