Arthur Rostron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kapt. A.H. Rostron Nisan 1912 yılında Carpathia gemisinde

Sir Arthur Henry Rostron (d. 14 Mayıs 1869 – ö. 4 Kasım 1940), Cunard Line şirketi'nin kaptanıydı. Atlantik Okyanusu üzerindeki bir buzdağına çarptıktan sonra 1912 yılında batan RMS Titanic gemisindeki yolcular kurtarıldığında RMS Carpathia gemisinin kaptanı olarak anıldı.

Rostron Titanic ulaşmak için yaptığı enerjik çabaları için büyük övgü aldı ve yaptığı etkili hazırlıkları için ve hayatta kalanların kurtarılması yürütülmesinden dolayı ABD Kongresi tarafından Kongre Altın Madalyası verildi ve 1926 yılında Britanya İmparatorluğu Nişanı Şövalye Komutanı olarak atandı. Cunard filosunun komodorluğuna yükseltildi ve 1931 yılında emekli oldu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1882'den 1883 yılına Bolton Grammar School ve 1884 yılında Bolton Kilisesi Enstitüsü'nde eğitim aldıktan sonra Merchant Navy Cadet Okul Gemisi askeri öğrencisi olarak HMS Conway gemisine katıldı. Conway'daki eğitiminden iki yıl sonra, demir kesme gemi, Cedric Saxon Liverpool Williamson, Milligan ve Co Waverley Line'da çırak oldu.

Aralık 1894 yılında gemide ekstra yüksek lisans sertifika alması için yapılan sınavları geçti ve sonra buharlı Concord gemisine görev yaptı. Ocak 1895'te Cunard Hattına katıldı ve okyanus gemisi RMS Umbria'da dördüncü subay olarak görev aldı.

1913'ten 1914 yılına kadar Carmania, Campania ve Lusitania'nın komutasını aldı. Birinci Dünya Savaşı başladı ve 1915 yılında, Türkiye'de Gelibolu Savaşı'na dahil edildi.

Rostron, Haziran 1919'da normal yolcu servisine döndükten sonra Mauretania gemisinin komutasına devam etti ve 1926 senesinin Temmuz ayında İngiliz İmparatorluğu Tarikatı'nın şövalye Komutanlığına getirildi. Temmuz 1926'da RMS Berengaria'nın komutasını aldı ve kısa bir süre sonra Cunard filosunun komodoru oldu.

Mayıs 1931 yılında emekli olduktan sonra, Southampton Usta Mariner Kulübü üyesi ve Kaptan ve Denizi'nden Ana adlı bir otobiyografi yazdı.

Rostron, 4 Kasım 1940 tarihinde, Chippenham'deki Cottage Hastanesi'nde Zatürre'den öldü.