Narda Körfezi

Koordinatlar: 38°58′21″K 20°58′09″D / 38.97250°K 20.96917°D / 38.97250; 20.96917
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Arta Körfezi sayfasından yönlendirildi)
Arta Körfezi'nin Space Shuttle'dan çekilmiş fotoğrafı. (Kasım 1994)

Arta Körfezi, Ambracia Körfezi veya bazı kaynaklardaki ismiyle Amvrakikos Körfezi (YunancaΑμβρακικός κόλπος, romanizeAmvrakikos kolpos), kuzeybatı Yunanistan'da, İyon Denizi'nde bulunan bir körfezdir. Körfez, 40 km uzunluğunda, 15 km genişliğindedir. Yunanistan'daki en büyük körfezlerinden biridir ve ekolojik öneminden dolayı ülkedeki millî parklardan birisidir. Preveze, Amfilohya ve Vonitsa körfezin kıyısındaki kasabalardır.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfez, ismini kıyısının yakınındaki Ambracia antik kentinden almaktadır. Alternatif ismi ise Ambraia antik kentinin yakınında olan Arta şehrinden gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezin girişinde güneydeki Aktio (antik Actium) ile kuzeydeki Preveze arasındaki 700 metrelik bir kanal bulunur, bir karayolu tüneli bu iki şehri birbirine bağlar. Körfez oldukça sığdır ve kuzey kıyısı, haliç sistemi oluşturan çok sayıda bataklıkla kaplıdır. Luros ve Arahtos (veya Arta) nehirleri buraya akar; bu nedenle İyon Denizi'nden daha sıcak ve daha az tuzludur. Kefal, dil balığı ve yılan balığı bakımından zengindir ve ayrıca karidesleri ile de ünlüdür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

W. J. Cooling tarafından çizilen detaylı bir Arta Körfezi haritası. (1830)

Ambracian Körfezi, Augustus'un kuvvetlerinin Marcus Antonius ve Kleopatra'nın kuvvetlerini yendiği Actium Savaşı'nın yeriydi. Yunanistan'ın bağımsızlığından (1832 İstanbul Antlaşması) İkinci Balkan Savaşı'na (1913 Bükreş Antlaşması) kadar körfez, Yunanistan Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki sınırı oluşturuyordu.

Çok sayıda antik şehrin harabeleri, körfezin kıyılarında bulunmaktadır:

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılından itibaren körfezin ağzındaki kuzey ve güney tarafları Aktio-Preveze Denizaltı Tüneli ile birbirine bağlanmıştır. Tünel, körfez boyunca sadece feribotla mümkün olan seyahat mesafesini büyük ölçüde kısaltıyor. Aktion Uluslararası Havalimanı (PVK), körfez girişinin yakınında inşa edilmiştir ve bölgeye hizmet vermektedir.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Preveza Weather Station SV6GMQ - Live Weather Conditions (İngilizce ve Yunanca)