Armando Diaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grüne Augen1980 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.48, 11 Aralık 2015 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Armando Diaz, 1918

Armando Diaz İtalya Mareşali Armando Diaz, 1. Duke of the Victory (d. 5 Aralık 1861 – ö. 28 Şubat 1928), İtalyan General ve İtalya Mareşali.

İspanyol bir baba ve İtalyan anne (Irene Cecconi) oğlu olarak Napoli doğumlu olan Diaz, bir topçu subayı olarak Torino'daki Askeri Akademisi'nde öğrenci olarak askerlik kariyerine başladı. Trablusgarp Savaşı sırasında 93. piyade komuta bir albay oldu ve 1914 yılında Tümgeneral oldu.

I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine General Luigi Cadorna'nın altında birim faaliyetlerinin başkanı olarak yüksek komutaya atandı. Haziran 1916 yılında 2 yıldızlı generalliğe terfi etti ve 49. tümene komuta etti ve ardından 23. kolorduya kabul edildi.

Ekim 1917'de Caporetto muharebesi, İtalyan ordusı için bir felaket oldu ve 8 Kasım 1917 tarihinde, genel kurmay başkanı olarak Cadorna'nın yerine göreve atandı. Monte Grappa'da 1917 yılında direnişi organize etti ve Piave Nehri boyunca başarıyla Avusturyalı saldırısını durdurdu.

1 Kasım 1921 tarihinde inşa edilen Özgürlük Anıtı'nın temelini atma törenine katılmak üzere Kansas City şehrinde bulundu. Ayrıca o gün, Belçika Korgenerali Baron Jacque, Büyük Britanya Amirali David Beatty, Fransa'nın Mareşali Ferdinand Foch, ve Amerika Birleşik Devletleri Generali John J. Pershing ve Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Calvin Coolidge'da hazır bulundular.

Savaştan sonra Armando Diaz, bir senatör olarak atandı. 1921 yılında Kral III. Vittorio Emanuele tarafından soyluluk ünvanı ve 1 Duca della Vittoria ("Zafer Dükü") zaferi ünvanı verildi.

Benito Mussolini tarafından Savaşı Bakanı seçildi ve Mareşallik rütbesi edildi.

Emekliliğinden sonra, 1924 yılında, onuruna İtalya Mareşali (Maresciallo d'Italia) rütbesi verildi.

Diaz, 1928 yılında Roma'da öldü; Amiral Paolo Thaon di Revel'in yanına, Santa Maria degli Angeli e dei Martiri kilisesine gömüldü.

1935 yılında heykeltraş Walker Hancock tarafından Jacques, Foch, Diaz ve Pershing'in kabartmalı anıtı yapılmıştır.