Aposematizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu taneli zehirli kurbağanın parlak renkleri, avcıları kurbağanın toksik olduğu yönünde uyarır.
Bal porsuğunun karşıt gölgeli renkleri onu dikkat çekici yapıyor. Dürüstçe agresif mizacını, keskin dişlerini ve pençeleriyle kendini savunma yeteneğini gösteriyor.

Aposematizm (Antik Yunancada ἀπό apo uzakta, σῆμα sema işaret anlamına gelir) Edward Bagnall Poulton tarafından Alfred Russel Wallace'in uyarı renklendirme kavramı için yazılmış bir terimdir.[1][2][3] Terim, av hayvanlarının adaptasyonlarını açıklar. Av hayvanlarının uyarı sinyali, potansiyel avcıların hayvanı kazançsız olduğu için tercih etmemesine yol açar.[4] Kazançsızlık, avı yemeyi zorlaştıran her türlü savunmadan oluşabilir, örnek olarak hayvanın zehirli olması, kötü bir kokuya veya tada sahip olması, keskin dikenleri veya agresif yapısı verilebilir. Aposematik sinyaller hem yırtıcı hem de av için faydalıdır, çünkü her iki tarafın da zarar görmesini önler.

Aposematizmden, güçlü savunmaya sahip türlerin birbirine benzemeye çalıştığını anlatan Müllerian taklitçiliğinde bahsedilmiştir. Benzer renkli türler, birbirini taklit ederek avcılara uyarı sinyali gönderir. Bu da her iki türün de daha düşük zararla birbirlerini tanımalarını sağlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Poulton, 1890. Foldout "The Colours of Animals Classified According to Their Uses", after page 339.
  2. ^ Wallace, Alfred Russel (1877). "The Colours of Animals and Plants. I.—The Colours of Animals". Macmillan's Magazine. 36 (215), s. 384–408. 
  3. ^ Marek, Paul. "Aposematism". Apheloria. 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2012. 
  4. ^ Santos, J.C.; Coloma, Luis A.; Cannatella, D.C. (2003). "Multiple, recurring origins of aposematism and diet specialization in poison frogs". PNAS October 28, 2003. doi:10.1073/pnas.2133521100. PMC 240697 $2.