İçeriğe atla

Anton Praetorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lippstadt

Anton Praetorius 1560 yılında Almanya´nın Lippstadt şehrinde doğmuş ve 6 Aralık 1613 yılında Laudenbach an der Bergstrasse´da ölmüştür.

Kendisi Kalvin öğretisini benimseyen bir Alman papazı, reformcu bir teolog, yazar ve aynı zamanda büyücü mahkemelerine ve işkencelerine karşı mücadele etmiş bir şahıstır.

1586 yılında hanımı Maria Kamen şehrinde oğlu Johannes´i dünyaya getirmiştir. Anton Praetorius Dittelsheim´daki (kalvin öğretisini benimseyen) ilk reformcu papazdır.

Praetorius: Heidelberg

İlk büyük tercümesini Latinceye Heidelberg´deki bir sarayda çevirmiştir.

1596 yılında Birstein´da (Frankfurt am Main) saray papazlığına getirilmiştir.

Cadı

1597 yılında büyücü mahkeme heyetine getirilmiştir. Anton Praetorius işkencelere karşı mücadele etmiş ve bir kadının serbest kalmasını sağlamıştır. Bu olay büyü mahkemelerine karşı kazanılan ilk dini mücadeledir ve artık insan dışı işkencelerinde sonu getirilmiştir. Saraydaki görevini kaybetmiş ve 1598 yılında Laudenbach (Bergstrasse) da papazlığa yeniden getirilmiştir.

Laudenbach

1598 yılında oğlu Johannes Scultetus´un takma adını kullanarak ilk kitabını yayınlamıştir (Sihir ve Sihirbazlar). 1602 yılında ikinci kitabını kendi ismiyle yayınlamıştir. 1613 yılında üçüncü kitabını şahsi bir önsözle piyasaya sürmüştür. 1629 yılında bilinmeyen biri tarafından dördüncü kitabı yayınlanmıştir (Sihir ve Sihirbazlar).

Praetorius: Sihir ve Sihirbazlar 1602

Edebiyat (Almanya)

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Hartmut Hegeler: Anton Praetorius, Kämpfer gegen Hexenprozesse und Folter, Unna, 2002
  • Hartmut Hegeler und Stefan Wiltschko: Anton Praetorius und das 1. Große Fass von Heidelberg, Unna, 2003

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]