Antoine Amcam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Antoine Amcam
Mon Oncle Antoine
"Antoine Amcam" (Mon Oncle Antoine) filminin sinema afişi
Yönetmen Claude Jutra
Yapımcı Marc Beaudet
Senarist Claude Jutra
Clément Perron (hikâye)
Oyuncular Jacques Gagnon
Jean Duceppe
Olivette Thibault
Claude Jutra
Müzik Jean Cousineau
Görüntü yönetmeni Michel Brault
Kurgu Claire Boyer
Claude Jutra
Stüdyo Office national du film du Canada (ONF)
Dağıtıcı Janus Films
The Criterion Collection (DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli (Eastmancolor)
Yapım yılı 1971
Çıkış tarih(ler)i Temmuz 1971, Moskova Film Festivali
Süre 104 dakika
Ülke Kanada Kanada
Dil Fransızca
Diğer adları Antoine Amcam (Türkiye)
My Uncle Antoine (Alternatif ad)
Mi Tío Antoine (İspanya)

Antoine Amcam[1] 1971 Kanada yapımı dramatik filmdir. Fransızca film üreten Quebec sinemasının bir ürünü olan filmin özgün adı Mon Oncle Antoine dır.

Clément Perron'un bir hikâyesinden uyarlanan filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Claude Jutra'dır. (d. 1930 - ö. 1986). Filmin kurgusuna da katkıda buluna Jutra aynı zamanda filmde mağaza tezgahtarı Fernand'ı oynuyor.

1940'lı yıllarda Quebec'in soğuk ve ücra bir madenci kasabasında Noel zamanı geçen filmde hem kasabanın en büyük mağazasını işleten hem de cenaze levazımatçılığı yapan amcasının yanında büyüyen bir yeniyetmenin hikâyesi anlatılmaktadır. Ormanlık bir bölgede kurulmuş olan ve bir asbest madeninin de yer aldığı bu küçük, tutucu tarihi kasabadaki sosyal şartlar 15 yaşındaki bir çocuğun bakış açısından anlatılır.

Kanada sinemasının bir klasiği sayılan film Jutra'nın da en iyi filmi kabul edilmektedir. "Sight&Sound" dergisi 10 yılda bir yaptığı değerlendirmelerden birinde 'Mon Oncle Antoine'ın en iyi Kanada filmi olduğunu ilan etmiştir.[2] Daha sonra yapılan anketlerde de film sürekli olarak Kanada sinemasının en iyi 10 filmi arasına girmektedir[3], Haliyle film Kanada'nın audio-visuel mirasının korunması gereken bir şaheseri olarak kabul edilerek koruma altına alınmıştır.

Filmin yönetmeni Claude Jutra Fransa'da François Truffaut ve Jean Rouch ile çalışmıştı ve 'Cinéma vérité' (gerçek sinema, doğrudan sinema) akımından etkilenmişti. Alzheimer hastalığı başlayınca ölümü seçti ve St. Lawrence nehrinin buzlu sularına atlayarak intihar etti, cesedi bahar gelince bulunabilmişti. Şimdi Kanada'da onun adına bir sinema ödülü veriliyor.

İlk gösteriminin yapıldığı Moskova Film Festivali'nde büyük ödüle aday gösterilen film Kanada'da 'en iyi film', 'en iyi yönetmen' ve 'en iyi erkek oyuncu' "Etrog" ödüllerini almıştı. 1973 yılında filme ABD'de "Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği" özel ödülü verildi.

Oyuncu Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Jacques Gagnon Benoit
Jean Duceppe Antoine Amca
Olivette Thibault Cecile Hala
Claude Jutra Fernand, Tezgahtar
Lyne Champagne Carmen
Lionel Villeneuve Jos Poulin
Hélène Loiselle Madame Poulin

Film Hakkında Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmin konusu, çok sonraları 1949'da bölgede patlak verecek olan ünlü asbest grevinden ('Sessiz Devrim' olarak tarihe geçmiştir) daha önceki bir zamanda geçmektedir ve filmin asbestle ilgili bariz bir sosyal mesajı yoktur.
  • Montreal ve Quebec gibi şehirlerin de yer aldığı "Quebec Eyaleti" Fransızca'nın tek başına resmi dil olduğu Kanada'daki tek eyalettir. Burada üretilen filmler de haliyle Fransızcaydı. Ancak 1970'li yıllarda Kanada'nın bütününde üretilmiş filmlerin de çoğunluğunun Fransızca olduğu dikkati çekmektedir.
  • Filmin çekimleri 1970 yılının Mart ve Mayıs ayları arasında 3 ayda tamamlanmıştı. Çekimler Quebec'te konunun geçtiği mekanlarda gerçekleştirilmişti.
  • Bir yeniyetmenin gözüyle olaylara bakan film bir bakıma Fellini'nin Amarcord'u türünden filmler kategorisine dahil edilebilirken, küçük kasaba hayatının irdelenmesi açısından da Frank Capra filmlerini anımsatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]