Anterior spinal arter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anterior spinal arter
Anterior spinal cord - very low mag.jpg
Anterior spinal kordun mikroskop altında H&E boyası ile boyanmış görüntüsü. Anterior spinal arter en üstte ve ortada dallarıyla birlikte izlenmektedir.
Gray770-vessels.png
1: Anterior spinal ven, 2: Posterior spinal ven, 3: posterolateral spinal ven, 4: Radikuler ven, 5: Posterior spinal arter, 5: Anterior spinal arter, 7: Radiküler arter
Latince isim Arteria spinalis anterior
Kaynak yapı Vertebral arter
Toplardamar Anterior spinal ven
Tanımlayıcılar
Microsoft Academic 2777264004
TA 4525
FMA 50531

Anterior spinal arter' insan anatomisinde, omuriliğin ön kısmını besleyen arterdir. vertebral arterden iki taraflı olarak çıkar ve aşağı doğru orta hatta yaklaşarak ilerler. Foramen magnum düzeyinde spinal kordun önünde birleşerek te bir yapı haline gelir. Aşağı seviyelerde en büyük anastomozlarından biri Adamkiewics arteridir.

Seyri[değiştir | kaynağı değiştir]

Her iki taraftan vertebral arterden köken alır. Aşağı ve orta hatta doğru ilerler. Sağlı sollu çıkan bu arterlerin çapı genellikle eşit olmakla birlikte biri diğerinden geniş olabilir. Aşağı seyreden spinal arterler foramen magnum düzeyinde birleşerek tek bir yapı halini alır ve omurilik önünde orta hatta tüm spinal kord boyunca uzanır.

Spinal kordun bittiği yere kadar indikten sonrasında ince ve zayıf bir bant şeklinde filum terminale içerisinde aşağı doğru seyreder. Seyri boyunca segmental arter dalları verir. Bu dallar intervertebral foramenden girerek spinal korda ulaşır.

Klinik önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu arterin tıkanması durumunda spinal kordun ön ve kısmen yan tarafında beslenme bozukluğu ortaya çıkar. Bu bölgede önde kortikospinal yol mevcuttur ve bu nedenle hasarın altında kuvvetsizlik veya tam felç durumu ortaya çıakbilir. Spinal kordun yine yan tarafında bulunan spinotalamik yol hasarına bağlı da ağrı ve ısı duyusu kaybı ortaya çıkar. Bu duruma anterior spinal arter sendromu ismi verilir. Damarın tıkanması spinal kord seviyesinde olursa anterior spinal kord sendromu, beyin sapı düzeyinde olursa medial meduller sendrom ortaya çıkar.

Ek resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde Gray's Anatomy'nin (1918) kamu malı sürümünün, 20. baskısının 579. sayfası temel alınarak hazırlanmıştır.