Anlam (psikoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Psikolojik Anlam, herhangi birinin, bir olay ya da durum yarattıktan sonra, onu kendisinin yaptığını ve ona bir özellik katmak için yaptığı psikolojik bir eylemlerden biridir. Bu eylemi yapan insanlar çoğu zaman psikolojik bozukluk veya çocukluk travması gibi nedenlerden ortaya çıkar. Anlamı kendine bir ifade biçimi olarak kullanan bu insanlar hayatlarını buna bellemiştir. Örnek olarak verilecek olursa, bir Seri Katilin kurbanını öldürdükten sonra ona imza bırakmak gibi, kurbanına kendine özgü bir şeyler katmak gibi. Belki de bu kişiler bu tarz şeylerin kendilerine anlam olarak saydıkları için, öldürmek, yaralamak veya cinsel sapkınlık gibi şeylerin kendilerine anlam yarattıklarını göstermektedir.. Genelde psikolojik olduğu için, psikolojik bozukluğu olmayan insanlarda bu tür eylemler pek sık karşılaşılmaz.

Psikolojik Anlamın ifade ettiği Seri katil olayları, günümüzde insanlar tarafından sıkça karşılaşılmaktadır. Bu tarz insanların son derece korkunç fantezileri de olduğu düşünülmektedir. Özellikle takıntılı olan bu kişiler tuttuğunu koparan insanlardan olup yapmak istedikleri şeyi sonuna kadar mücadele edip yapmak isterler. Takıntıları yüzünden genelde insanlar tarafından psikolojik rahatsızlıkları olduğu da daha kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bu insanların iyileşmesi de zordur.

Bu tarz insanların, nadir bir kısmı ise kötülük yapmak ve bunlardan zevk almaktadır. Öldürmek, yaralamak, sabote etmek gibi. Bu tarz eylemleri yaptıktan sonra da kendi psikolojik rahatsızlıklarını gizlemeyi de iyi bilirler.

Psikososyal açıdan ise bakıldığı zaman toplumsal kuralların ve toplum yapısının hastalıkta etkili olduğu düşünülmektedir. Titiz, kuralcı, törenci özellikle çocukluk çağında aşırı kuralcı ve disiplinli eğitim veren toplumlarda daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Yine son yıllarda yapılan araştırmalar Obsesif kompulsif bozukluğun biyolojik faktörlerle birlikte yaşam deneyimleri, stres, travmalar, inanç ve tavırlar gibi psikolojik faktörlerden kaynaklandığını göstermiştir. Birçok psikiyatrik bozukluk da obsesif kompulsif semptomlarla eş zamanlı olarak ortaya çıkabilmektedir. OKB ile aynı yelpaze de olan hastalıklara alkolizm, madde kötüye kullanımı, kompulsif kumar oynama, yeme bozuklukları örnek verilebilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anlamcı Psikolojik Travma". 5 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2022.