Ankesörlü telefon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
ABD'de jetonlu bir ankesörlü telefon.
Türkiye'de bir ankesörlü telefon.

Ankesörlü telefon, ücret yerine geçen herhangi bir jeton, telefon kartı veya kredi kartı kullanılarak konuşma yapılan umumi telefon türü. 1891 yılında William Gray jetonla çalışan telefonun patentini almıştır. 1920'de İngiliz Genel Posta Dairesi ankesörlü telefonu halka sunmuştur.

Türkiye'de Ankesörlü Telefon Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de ilk telefon bağlantısı 1891 yılında İstanbul Fatih'de iki postane arasında tek telli hat çekilmesiyle başlamıştır. 3 Mayıs 1909 yılında postane bünyesinde telefon santralinin kurulmasıyla ücretli telefon hizmeti profesyonel olarak hayata geçirilmiştir.[1]

Konumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bisiklette ankesörlü telefon, Uganda

Ankesörlü telefonlar genelde kamuya açık alanlarda, hava alanı ve tren istasyonu gibi ulaşım alanları ile cadde köşelerinde bulunur. Ayrıca bazı özel mülkiyet alanlarına da devlet tarafından kiralanmaktadır. Bunun yanında bazı ülkelerde seyyar ankesörlü telefonlar bulunur.

İlave servisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankesörlü telefon üreticileri son zamanlarda geliştirdikleri ilave sağlayıcılarla SMS ve internet gibi araçlarıda bu telefona eklediler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye'de Telekomünikasyon Tarihçesi" (PDF). Elektrik Mühendisliği Dergisi, 430.sayı. Nisan 2007. 14 Aralık 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2020.