Ancón Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ancón Antlaşması
Çeşit Barış Antlaşması
İmzalanma 20 Ekim 1883
Yer Ancon, Peru
İmzacı
devletler
Şili Şili
Peru Peru
Dilleri Portekizce


Ancón Antlaşması Peru ile Şili arasında, Peru'nun Lima şehrinin Ancon ilçesinde 20 Ekim 1883 tarihinde toprak sorunlarının giderilmesi amacıyla imzalanmıştır.[1]

Bu antlaşma ile Pasifik Savaşı (1879-1883) sırasında ortaya çıkan toprak sorunlarının giderilmesi amaçlanmaktaydı. Böylece savaş sonrası sağlam bir düzen meydana getirilmesi hedeflenmişti. Bu söz konusu savaşta Şili, kendisine karşı savaşan Peru ve Bolivya'yı yenilgiye uğratmıştı.

Varılan antlaşma metnine göre Tarapaca bölgesinin kontrolü Şili'ye devredildi. Ayrıca on yıllık süre zarfı boyunca Tacna ve Arica illerinin kontrolüde Şili'ye bırakıldı. 10 yıllık sürenin dolmasından sonra halk oylaması bu iki ilin geleceğinin belirlenmesi bu antlaşma ile kararlaştırıldı. Ancak bu maddeye uygun olmayarak bu iki il uzun yıllar Şili'nin kontrolünde kalmıştır.

Sonunda 1929 yılında ABD Başkanı Herbert Hoover'in arabuluculuğunda kesin çözüme ulaşılmış, Arica tamamiyle Şili'ye bırakılırken, Tacna tekrar Peru'ya verildi.

Tacna iline ilaveten Peru, ekonomik olarak da toprak kaybına telafi olarak 6 Milyon Amerikan Doları ve çeşitli imtiyazların sahibi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ St John, Ronald Bruce (1994). The Bolivia-Chile-Peru Dispute in the Atacama Desert. 1. International Boundaries Research Unit. s. 17. ISBN 1-897643-14-4.