Ananda

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ananda, Buda'nın bir kuzeni ve en gözde öğrencilerinden biridir. Buda’nın öğretilerini (Dharma) bilen ve bunların orijinal halini bozmadan ilk kitap olan Pali-Kanon’da özetleyen kişidir. Bu yüzden Buda’nın öğretilerinin koruyucusu olarak kabul edilmektedir.

Ananda, uzun bir süre kadınların da bu yolda yer almaları gerektiği konusunda Buda’ya baskı yapmıştır. Böylece kadınlar da kabul edilmiş, onların bu yola girmelerine izin verilmiştir. Ananda bu konuda başarılı olmuştur. Ancak bu yüzden rahibelere (Bhikkhuni) rahiplerden (Bhikkhuni) daha ağır disiplin kuralları yüklenmiştir.

Maudgalyayana ve Shariputra’yla birlikte Ananda Buda’nın en önemli üç öğrencisidir.

Ananda efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydınlandıktan sonra Buda’ya yirmi yıl hiç kimse eşlik etmemiştir. Buda 55 yaşında Ananda’yı görevlisi ve öğrencisi olarak seçmiş, Ananda da bu durumda ancak sekiz zor koşul öne sürerek bunu kabul etmiştir; bu koşulların arasında, Buda’nın nail olduğu özel elbise ve besinleri, onun kabul etmesine izin verilmemesiydi.

Ananda, Buda’dan daha uzun yaşayarak 120 yaşında Ganj Nehri’nin ortasında bir sandalda ölmüştür. Vasiyetine göre vücudu iki parçaya bölünmüştür. Böylece hem kuzey hem de güney kıyısının liderleri ondan bir pay alabilmiştir. Eşyalarının üzerine Stupa’lar (Budistlerin ibadetlerini gerçekleştirdikleri mabetler) kurulmuştur.