Anahtar beyazlatma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kriptografide anahtar beyazlatma, yinelenen bir blok şifrenin güvenliğini arttırmaya yönelik bir tekniktir. Verileri anahtarın parçalarıyla birleştiren adımlardan oluşur.

Anahtar beyazlatmanın en yaygın şekli XOR-şifrele-XOR'dur. Şifrelemenin ilk çeviriminden önce ve son çevriminden sonra XOR işlemi uygulanır.

Anahtar beyazlatmanın blok şifrelemede ilk kullanımı DES-X olmuştur. DES-X, klasik 56 bit uzunluğunda anahtar kullanan DES'ten farklı olarak beyazlatma için ekstra iki 64 bit uzunluğunda anahtar kullanır.

Bu, bir kaba kuvvet saldırısının karmaşıklığını arttırmak ve algoritmada büyük değişiklikler olmadan anahtarın etki büyüklüğünü arttırmak için tasarlanmıştır. DES-X'i geliştiren Ron Rivest tekniğe beyazlatma adını vermiştir.

FEAL şifreleme, aynı anahtarın parçalarını şifrelemenin geri kalanında kullanarak anahtar beyazlatma çalışmasını başlattı. Bu, kaba kuvvet saldırılarına karşı ek bir koruma sağlamaz ancak diğer saldırıları zorlaştırabilir. Feistel ağında veya benzer şifreleme algoritmalarında anahtar beyazlatma, ilk ve son çevrim fonksiyonlarındaki özel girdileri gizleyerek güvenliği arttırabilir. Özellikle ortadaki adam (MitM) saldırılarına karşı duyarlı değildir. Bu anahtar beyazlatma biçimi AES, MARS, RC6 ve Twofish gibi müteakip birçok blok şifrelemede kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]