Amicus curiae

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Amicus curiae (kelimenin tam anlamıyla, "mahkemenin dostu"), davadaki konularla ilgili olarak bilgi, uzmanlık veya içgörü sunarak mahkemeye yardımcı olan ancak davanın tarafı olmayan kişidir. Bir amicus brifingini dikkate alıp almama kararı mahkemenin takdirindedir. Latince bir terimdir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Amicus curiae figürü Roma hukukuna dayanmaktadır.[1] 9. yüzyıldan başlayarak, İngiliz hukukuna dahil edildi ve daha sonra çoğu ortak hukuk sistemine yayıldı. Daha sonra özellikle insan haklarıyla bağlantılı olarak uluslararası hukuka girmiştir. Oradan, bazı Kara Avrupası hukuk sistemlerine entegre edildi (2013'te[2] Arjantin hukuk sistemine ve Honduras'ın 2010 yılındaki medeni usul kanununa entegre edildi). Bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Lübnan Özel Mahkemesi tarafından kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Congressional Participation As Amicus Curiae Before the U.S. Supreme Court. LFB Scholarly Publishing. 2005. s. 266. ISBN 1-59332-088-4. 17 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Amicus Curiae Constitucional.com.ar". 11 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.